توجه : سفارشات پنج شنبه هر هفته ارسال می گردد ،لذا لطفا سفارشات خود را تا قبل از این روز ثبت بفرمایید.با سپاس

(0)

گیاهچه ونوس حشره خوار - Venus Fly Trap Plant - ارسال توسط پست پیشتاز

بازنگری سریع

ونوس مگس‌خوار (نام علمی'Dionaea muscipula') یک گیاه گوشتخوار است که از راه جلب حشرات کوچک و به دام انداختن آنها تغذیه می‌کند. گیاه گوشتخوار ونوس اغلب در زمین‌هایی می‌روید که دارای منابع کمی از نیتروژن می‌باشند از این رو با شکار حشرات سعی در جبران نیتروژن مورد نیاز خود دارد. انتهای برگ‌های آن دارای موهای ریزی در سطوح داخلی است که باعث برانگیخته شدن آن می‌شود، و با ساختار خاصی که در پایانه هر برگوجود دارد، می‌تواند طعمه را به دام بیندازد. هنگامی که حشره یا عنکبوت بر روی برگ‌ها و موهای ریز روی آن بخزد، در صورتی که در کمتر از بیست ثانیه پس از اولین تحریک مو، تحریک دیگری صورت گیرد، برگ بسته می‌شود و طعمه به دام می‌افتد.
توصیه می گردد جهت ارسال سریعتر و حفظ سلامت گیاه لطفا پست پیشتاز را انتخاب بفرمایید. در صورت انتخاب ارسال توسط پست سفارشی مسئولیت سالم نرسیدن نشاهای ونوس حشره خوار ارسالی توسط این روش پستی به عهده مشتری می باشد.

این محصول در حال تامین می باشد!

نام محصول قیمت
گیاهچه ونوس حشره خوار - 3 ساله
95.000 تومان
100000153
عضویت محصول ناموجود
ایمیل
(هنگامی که این محصول موجود بود، به من اطلاع دهید.)

جزییات

ونوس مگس خوار

     • ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
     • ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
     • اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كاروليناي شمالي كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداري از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
     • ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
     • برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك هاي كوچك مي توانند در طول رگبرگ اصلي تا شوند.
     • سطح فوقاني آنها داراي غده هاي كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات مي شود .مابين غده هاي قرمز و كناره هاي برگ قسمت كوچكي وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش ) گل مي باشد .
     • پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختي وجود دارد و در قسمت مركزي داراي سه عدد و گاهي چهار عدد پُرزهاي حسي برآمده ميباشد .
     • در حالي كه تماس قسمتي از يك موي سر كه فقط چند هزارم ميلي گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روي آنها بي اثر است .
     • این گياه يكي از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد.
     • گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائي ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير مي باشند و اين گوشتخواري كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواري اين گياهان وسيله بقاي آنها را در زمين هاي فقير جستجو نمود .
     • ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
     • رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
     • در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
     • این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
     • در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
     • برای عمر طولانی مدت ، گیاه به استراحت زمستانی نیاز دارد.
     • ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
     • تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .

      دستور العمل نگهداری گیاه حشره خوار ونوس
      گیاه گوشتخوار خانگی شما برای نگهداری موجودی بسیار آسان است.هرچند که نکاتی وجود دارند که باید برای اطمینان حاصل کردن از سلامت گیاه در خانه ی جدیدش انجام داده شوند.این نکات به موقعیت جغرافیایی شما و با محل اصلی زندگی گیاه هم بستگی دارد.
      رطوبت
      گیاه را همواره در محفظه اش نگهداری کنید، مگر اینکه در منطقه ای مرطوب زندگی میکنید.در مناطق مرطوب، مانند آمریکایی جنوبی، شما میتوانید گیاه را در گلدانش و خارج از محفظه اش نگهداری کنید.فقط اطمینان حاصل کنید که خاک همواره مرطوب است.در صورتی که گیاه را در محفظه نگهداری میکنید، میتوانید دریچه ی محفظه را بردارید.در مناطق خشک، شما ممکن است بخواهید گیاه خانگیتان را روزی چند ساعت برای تغذیه یا نمایش به بیرون از خانه ببرید، ولی اطمینان حاصل کنید که توانایی مرطوب کردن آن با آب باران یا آب مقطر را دارا هستید.
      شما در طی روز میتوانید در محفظه را در صورت مرطوب بودن محفظه و خاک بردارید، و دوباره در شب هنگام دریچه را بگذارید.برای بستر میتوانید از خزه خشک شده الیاف بلند به همراه خاک موس که توانایی تحمل تا 20 برابر وزن خودش در آب را دارد استفاده کنید.از مرطوب بودن بستر و آبکی نبودن آن اطمینان حاصل کنید، که بتوانید رطوبت محیط را به کمک آن تنظیم کنید.
      آبدهی
      گیاه شما بسته به موقعیت مکانی و نحوه ی نگهداری شما نیازمند آبدهی یا اسپری شدن به مدت هفته ای یک تا سه بار است.در محفظه های بسته گیاه فقط به یک آبپاشی هفتگی نیاز دارد.اسپری کردن برگها و خاک گیاه به کمک یک بطری اسپری ایده ی خوبی برای مرطوب نگهداشتن گیاه و خاکش است.خاک همیشه باید قهوه ای تیره و مرطوب باشد.مراقب باشید که یک وقت گیاه را زیادی آبدهی یا غرق نکنید.آبدهی زیاد میتواند موجب پوسیدگی ریشه ها شود.در صورتی که متوجه آب اضافی روی خاک و اشباع شدن آن شدید، بدانید که گیاه را زیادی آبدهی کردید.در صورتی که این اتفاق افتاد،گیاه را سر و ته کنید و خاک را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود.
      این گیاهان فقط به زندگی با کم کیفیت عادت دارند.برای انجام این کار در خانه، همیشه از آب طبیعی باران و یا آب مفطر استفاده کنید.آب لوله کشی حاوی مواد معدنی بسیاری است که درصورت جذب شدن به خاک وارد گیاه شده و موجب مرگ آن میشود.میتوانید برای جمع کردن آب باران ظرف هایی را در خارج از منزلتان قرار دهید، و یا از آب جاری اطراف خانه تان استفاده کنید.آب های راکد، مانند دریاچه ها، ممکن است حاوی موجودات ریزی باشند که میتوانند به گیاه حمله کنند.اگر مجبور به استفاده از آب لوله کشی هستید، آب را قبل از مصرف برای کلر پرانی به مت 24 تا 48 ساعت در فضای باز قرار دهید.
      نور
      گیاهان حشره خوار عاشق نور هستند. را در مکانی نور گیر قرار دهید که بتواند حداقل نصف روز را از نور طبیعی آفتاب استفاده کند.ساعات صبحگاهی به خاطر خنک تر و غیر مستقیم بودن نور خورشید بهتر هستند.نور و گرما باعث قرمز شدن رنگ داخل تله ها و بلند تر شدن برگها میشود و خود گیاه را تا 2-4 اینچ بالا میبرند.در صورتی که گیاهتان در معرض آفتاب مستقیم قرار دارد، دریچه ی محفظه را بردارید تا از گرمای زیاد محیط بکاهید.خاک و گلدان باید حاوی آب کافی برای برقراری رطوبت در محیط باشد.این گیاهان در مناطق مرطوب و گرم توانایی رشد در خارج از منزل را دارا هستند.دریچه را در خارج از خانه بردارید.بعد از باران، ممکن است مجبور به تخلیه ی خاک جهت جلوگیری از غرق شدن گیاه و پوسیدگی ریشه هایش باشید.
      شما همچنین میتوانید گیاهتان را داخل خانه و زیر لامپ فلورسنت پرورش دهید.حتما از لامپ های لوله ای گرمایی با طیف نوری وسیع و بفاصله ی حدود 30 سانت با خاک استفاده کنید.در تابستان یک نور 14 ساعت در هر روز عالیست.در زمستان یک نوردهی 8 ساعته به آنها در نهفتگی زمستانی کمک میکند.
      غذادهی
      گیاه شما برای تامین نیتروژن و سایر نیاز های معدنی خود که باعث رشدش میشوند عاشق غذا خوردن است.هرکدام از تله ها میتوانند غذا خورانده شوند، ولی خود گیاه نباید بیش از هفته ای یکبار غذا بخورد.بدون غذا گیاه ممکن است زنده بماند، ولی خوب رشد نمیکند.یک چرخه ی غذادهی خوب باید هر یکی دو هفته یک غذا باشد.(یک غذا یعنی یک حشره برای کل گیاه نه هر کدام از تله ها). در صورتی که به صورت ماهیانه هم غذا بخورد رشد خوبی خواهد داشت.هر حشره ای که براحتی در تله ها جا شود برای تغذیه خوب است - مگس ها، عنکبوت ها، جیرجیرک های کوچک، ملخ های کوچک، مورچه های بزرگ، لیسه های کوچک و یا کفشدوزک ها غذاهای خوبی هستند.گیاه غذای زنده را به علت توانایی بسته شدن تله ها به محض حس کردن حرکت در درون خود را ترجیح میدهند.هرچند که حشرات تازه کشته شده و جیرجیرکهای خشکی که از پت شاپ ها قابل تهیه هستند هم میتوانند مناسب باشند.
      به گیاه حشرات خیلی بزرگ ندهید، چرا که در صورت کامل بسته نشدن تله ها، خطر بوجود آمدن عفونت و مرگ گیاه وجود دارد. هرکدام از تله ها انرژی زیادی از گیاه میگیرد.یک برگ معمولی فقط توانایی کشیدن تارهای ماشه ای را به مقدار 3-4 بار دارد.اگر یک تله تعدادی حشره را باهم بگیرد، میمیرد و تله ای جدید در جای آن رشد میکند.حتما تله هایی را که شروع به قهوه ای شدن میکنند را بچینید.در صورتی که تله ها توسط انگشتها و یا سایر عوامل غیر غذایی بسته شوند، بعدا طی یکی دو روز دوباره باز خواهند شد.مشکلی ندارد اگر تله را با دست ببندید، ولی اگر فشار وارد شده زیاد باشد گیاه می میرد.
      نهفتگی زمستانی
      گیاه شما در زمستان نیازمند خواب زمستانی در تعدادی از ماههای زمستانی است.در این دوره، بسیاری از برگ ها میمیرند و آنهایی که زنده می مانند و رشد می نمایند، روی زمین به صورت صاف می افتند. این دوره ی معمولا از نوامبر( آبان ماه)  شروع میشود و در فوریه ( بهمن ماه) پایان می یابد.در این دوره هم گیاه شما به نور نیاز دارد، ولی برای مدت کوتاهتری.همچنین به مقدار کمتری آبدهی محتاج است.حتما از مرطوب بودن محیط و قهوه ای رنگ بودن خاک اطمینان حاصل کنید.در صورت مشاهده ی برگهای قهوه ای آنها را قطع کنید.محفطه و خود گیاه را خنک تر از وضعیتشان در تابستان نگهدارید.در این دوره است گیاه زیاد گرسنه نشود و آهسته تر بسته شود.به محض نزدیک شدن به بهار، مدت نور گیری گیاه را افزایش دهید تا اجازه ی رشد یابد! به محض برگشتن به حالت عادی، حتی بیشتر از سال قبل هم رشد خواهد کرد.
      گل دهی
      گیاهان حشره خوار معمولا در هنگام بهار گل میدهند.این گیاهان توانایی گرده افشانی برای تولید دانه را دارند.این گیاهان تا 6 اینچ بالاتر از سطح گیاه رشد میکنند تا گرده افشان را به سمت تله ی گیاه هدایت نکنند.ساختن یک گل انرژی زیادی از گیاه میگیرد و مانع از رشد و تکامل خوب تله ها میشود.اگر تله ها را بیشتر می پسندید، گل ها را به محض مشاهد قطع کنید.در غیر این صورت عمل گرده افشانی میتواند به کمک حشرات خارج از خانه و یا توسط خودتان با قرار دادن دو گلی که کاملا باز شده اند در روبروی هم این عمل را انجام دهید.بعد از گذشت یک ماه شما غلاف دانه ها را بردارید (وقتی که به نظر میرسد این غلاف به خودی خود توانایی باز شدن را دارد رسیده است)، آن را باز کنید و سپس دانه ها را در گلدانی حاوی خاک پیت موس/ماسه/پرلایت (همانطور که بالا توضیح داده شد) پخش کنید.جوانه ها بسیار زیبا هستند، ولی ممکن است تا سه سال زمان ببرد که به یک گیاه بالغ کامل شوند.

اطلاعات اضافی

توصیف

ونوس مگس خوار

     • ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
     • ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
     • اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كاروليناي شمالي كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداري از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
     • ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
     • برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك هاي كوچك مي توانند در طول رگبرگ اصلي تا شوند.
     • سطح فوقاني آنها داراي غده هاي كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات مي شود .مابين غده هاي قرمز و كناره هاي برگ قسمت كوچكي وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش ) گل مي باشد .
     • پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختي وجود دارد و در قسمت مركزي داراي سه عدد و گاهي چهار عدد پُرزهاي حسي برآمده ميباشد .
     • در حالي كه تماس قسمتي از يك موي سر كه فقط چند هزارم ميلي گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روي آنها بي اثر است .
     • این گياه يكي از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد.
     • گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائي ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير مي باشند و اين گوشتخواري كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواري اين گياهان وسيله بقاي آنها را در زمين هاي فقير جستجو نمود .
     • ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
     • رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
     • در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
     • این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
     • در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
     • برای عمر طولانی مدت ، گیاه به استراحت زمستانی نیاز دارد.
     • ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
     • تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .

      دستور العمل نگهداری گیاه حشره خوار ونوس
      گیاه گوشتخوار خانگی شما برای نگهداری موجودی بسیار آسان است.هرچند که نکاتی وجود دارند که باید برای اطمینان حاصل کردن از سلامت گیاه در خانه ی جدیدش انجام داده شوند.این نکات به موقعیت جغرافیایی شما و با محل اصلی زندگی گیاه هم بستگی دارد.
      رطوبت
      گیاه را همواره در محفظه اش نگهداری کنید، مگر اینکه در منطقه ای مرطوب زندگی میکنید.در مناطق مرطوب، مانند آمریکایی جنوبی، شما میتوانید گیاه را در گلدانش و خارج از محفظه اش نگهداری کنید.فقط اطمینان حاصل کنید که خاک همواره مرطوب است.در صورتی که گیاه را در محفظه نگهداری میکنید، میتوانید دریچه ی محفظه را بردارید.در مناطق خشک، شما ممکن است بخواهید گیاه خانگیتان را روزی چند ساعت برای تغذیه یا نمایش به بیرون از خانه ببرید، ولی اطمینان حاصل کنید که توانایی مرطوب کردن آن با آب باران یا آب مقطر را دارا هستید.
      شما در طی روز میتوانید در محفظه را در صورت مرطوب بودن محفظه و خاک بردارید، و دوباره در شب هنگام دریچه را بگذارید.برای بستر میتوانید از خزه خشک شده الیاف بلند به همراه خاک موس که توانایی تحمل تا 20 برابر وزن خودش در آب را دارد استفاده کنید.از مرطوب بودن بستر و آبکی نبودن آن اطمینان حاصل کنید، که بتوانید رطوبت محیط را به کمک آن تنظیم کنید.
      آبدهی
      گیاه شما بسته به موقعیت مکانی و نحوه ی نگهداری شما نیازمند آبدهی یا اسپری شدن به مدت هفته ای یک تا سه بار است.در محفظه های بسته گیاه فقط به یک آبپاشی هفتگی نیاز دارد.اسپری کردن برگها و خاک گیاه به کمک یک بطری اسپری ایده ی خوبی برای مرطوب نگهداشتن گیاه و خاکش است.خاک همیشه باید قهوه ای تیره و مرطوب باشد.مراقب باشید که یک وقت گیاه را زیادی آبدهی یا غرق نکنید.آبدهی زیاد میتواند موجب پوسیدگی ریشه ها شود.در صورتی که متوجه آب اضافی روی خاک و اشباع شدن آن شدید، بدانید که گیاه را زیادی آبدهی کردید.در صورتی که این اتفاق افتاد،گیاه را سر و ته کنید و خاک را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود.
      این گیاهان فقط به زندگی با کم کیفیت عادت دارند.برای انجام این کار در خانه، همیشه از آب طبیعی باران و یا آب مفطر استفاده کنید.آب لوله کشی حاوی مواد معدنی بسیاری است که درصورت جذب شدن به خاک وارد گیاه شده و موجب مرگ آن میشود.میتوانید برای جمع کردن آب باران ظرف هایی را در خارج از منزلتان قرار دهید، و یا از آب جاری اطراف خانه تان استفاده کنید.آب های راکد، مانند دریاچه ها، ممکن است حاوی موجودات ریزی باشند که میتوانند به گیاه حمله کنند.اگر مجبور به استفاده از آب لوله کشی هستید، آب را قبل از مصرف برای کلر پرانی به مت 24 تا 48 ساعت در فضای باز قرار دهید.
      نور
      گیاهان حشره خوار عاشق نور هستند. را در مکانی نور گیر قرار دهید که بتواند حداقل نصف روز را از نور طبیعی آفتاب استفاده کند.ساعات صبحگاهی به خاطر خنک تر و غیر مستقیم بودن نور خورشید بهتر هستند.نور و گرما باعث قرمز شدن رنگ داخل تله ها و بلند تر شدن برگها میشود و خود گیاه را تا 2-4 اینچ بالا میبرند.در صورتی که گیاهتان در معرض آفتاب مستقیم قرار دارد، دریچه ی محفظه را بردارید تا از گرمای زیاد محیط بکاهید.خاک و گلدان باید حاوی آب کافی برای برقراری رطوبت در محیط باشد.این گیاهان در مناطق مرطوب و گرم توانایی رشد در خارج از منزل را دارا هستند.دریچه را در خارج از خانه بردارید.بعد از باران، ممکن است مجبور به تخلیه ی خاک جهت جلوگیری از غرق شدن گیاه و پوسیدگی ریشه هایش باشید.
      شما همچنین میتوانید گیاهتان را داخل خانه و زیر لامپ فلورسنت پرورش دهید.حتما از لامپ های لوله ای گرمایی با طیف نوری وسیع و بفاصله ی حدود 30 سانت با خاک استفاده کنید.در تابستان یک نور 14 ساعت در هر روز عالیست.در زمستان یک نوردهی 8 ساعته به آنها در نهفتگی زمستانی کمک میکند.
      غذادهی
      گیاه شما برای تامین نیتروژن و سایر نیاز های معدنی خود که باعث رشدش میشوند عاشق غذا خوردن است.هرکدام از تله ها میتوانند غذا خورانده شوند، ولی خود گیاه نباید بیش از هفته ای یکبار غذا بخورد.بدون غذا گیاه ممکن است زنده بماند، ولی خوب رشد نمیکند.یک چرخه ی غذادهی خوب باید هر یکی دو هفته یک غذا باشد.(یک غذا یعنی یک حشره برای کل گیاه نه هر کدام از تله ها). در صورتی که به صورت ماهیانه هم غذا بخورد رشد خوبی خواهد داشت.هر حشره ای که براحتی در تله ها جا شود برای تغذیه خوب است - مگس ها، عنکبوت ها، جیرجیرک های کوچک، ملخ های کوچک، مورچه های بزرگ، لیسه های کوچک و یا کفشدوزک ها غذاهای خوبی هستند.گیاه غذای زنده را به علت توانایی بسته شدن تله ها به محض حس کردن حرکت در درون خود را ترجیح میدهند.هرچند که حشرات تازه کشته شده و جیرجیرکهای خشکی که از پت شاپ ها قابل تهیه هستند هم میتوانند مناسب باشند.
      به گیاه حشرات خیلی بزرگ ندهید، چرا که در صورت کامل بسته نشدن تله ها، خطر بوجود آمدن عفونت و مرگ گیاه وجود دارد. هرکدام از تله ها انرژی زیادی از گیاه میگیرد.یک برگ معمولی فقط توانایی کشیدن تارهای ماشه ای را به مقدار 3-4 بار دارد.اگر یک تله تعدادی حشره را باهم بگیرد، میمیرد و تله ای جدید در جای آن رشد میکند.حتما تله هایی را که شروع به قهوه ای شدن میکنند را بچینید.در صورتی که تله ها توسط انگشتها و یا سایر عوامل غیر غذایی بسته شوند، بعدا طی یکی دو روز دوباره باز خواهند شد.مشکلی ندارد اگر تله را با دست ببندید، ولی اگر فشار وارد شده زیاد باشد گیاه می میرد.
      نهفتگی زمستانی
      گیاه شما در زمستان نیازمند خواب زمستانی در تعدادی از ماههای زمستانی است.در این دوره، بسیاری از برگ ها میمیرند و آنهایی که زنده می مانند و رشد می نمایند، روی زمین به صورت صاف می افتند. این دوره ی معمولا از نوامبر( آبان ماه)  شروع میشود و در فوریه ( بهمن ماه) پایان می یابد.در این دوره هم گیاه شما به نور نیاز دارد، ولی برای مدت کوتاهتری.همچنین به مقدار کمتری آبدهی محتاج است.حتما از مرطوب بودن محیط و قهوه ای رنگ بودن خاک اطمینان حاصل کنید.در صورت مشاهده ی برگهای قهوه ای آنها را قطع کنید.محفطه و خود گیاه را خنک تر از وضعیتشان در تابستان نگهدارید.در این دوره است گیاه زیاد گرسنه نشود و آهسته تر بسته شود.به محض نزدیک شدن به بهار، مدت نور گیری گیاه را افزایش دهید تا اجازه ی رشد یابد! به محض برگشتن به حالت عادی، حتی بیشتر از سال قبل هم رشد خواهد کرد.
      گل دهی
      گیاهان حشره خوار معمولا در هنگام بهار گل میدهند.این گیاهان توانایی گرده افشانی برای تولید دانه را دارند.این گیاهان تا 6 اینچ بالاتر از سطح گیاه رشد میکنند تا گرده افشان را به سمت تله ی گیاه هدایت نکنند.ساختن یک گل انرژی زیادی از گیاه میگیرد و مانع از رشد و تکامل خوب تله ها میشود.اگر تله ها را بیشتر می پسندید، گل ها را به محض مشاهد قطع کنید.در غیر این صورت عمل گرده افشانی میتواند به کمک حشرات خارج از خانه و یا توسط خودتان با قرار دادن دو گلی که کاملا باز شده اند در روبروی هم این عمل را انجام دهید.بعد از گذشت یک ماه شما غلاف دانه ها را بردارید (وقتی که به نظر میرسد این غلاف به خودی خود توانایی باز شدن را دارد رسیده است)، آن را باز کنید و سپس دانه ها را در گلدانی حاوی خاک پیت موس/ماسه/پرلایت (همانطور که بالا توضیح داده شد) پخش کنید.جوانه ها بسیار زیبا هستند، ولی ممکن است تا سه سال زمان ببرد که به یک گیاه بالغ کامل شوند.

برچسب‌های محصول

برای جدا کردن برچسب‌ها از فاصله استفاده کنید. برای جملات نقل قول تکی (') را به کار ببرید.

نظر خودتان را بنویسید

شما نظر می دهید: گیاهچه ونوس حشره خوار - Venus Fly Trap Plant - ارسال توسط پست پیشتاز

شما به این محصول چه امتیازی می‌دهید؟ *

  1 ستاره 2 ستاره 3 ستاره 4 ستاره 5 ستاره
امتیازمحصول
شماره تلفن ارتباط با‌ما : ۰۹۱۲۸۸۸۰۰۲۳