توجه : سفارشات پنج شنبه هر هفته ارسال می گردد ،لذا لطفا سفارشات خود را تا قبل از این روز ثبت بفرمایید.با سپاس

(0)

نهال کیوی اصلاح شده پیوندی - Kiwi vine Plant - ارسال توسط تیپاکس

بازنگری سریع

درختچه بالارونده کیوی
نام علمی: Actinidia deliciosa
نام انگلیسی: Kiwi vine, Chinese gooseberry
خانواده: کیویان (Actinidiaceae)


کیوی درختچه ای پیچان به ارتفاع تا ۵/۷ متر، با شاخه های کرکی متراکم است و این شاخه ها تیغه ای شکل هستند.زادگاه این درختچه بالارونده چین است و در ایران در استان های گیلان و مازندران به وفور کاشته شده است.
برگ
ها دارای دمبرگی بلند هستند و شکل آن ها دایره ای یا تخم مرغی است. طول برگ ها تا ۱۲٫۵ سانتیمتر می رسد. برگ ها دارای قاعده ای قلبی یا سربریده اند معمولا راس برگ گرد یا چالدار است و لبه های برگ دندانه اره ای –مژه دار بوده و سطح تحتانی دارای کرک های نمدی است.
گل
ها به رنگ سفید شکوفا شده و به رنگ زرد تغییر می یابند. عرض گل ها ۵-۴ سانتیمتر و متعدد است.
میوه
تخم مرغی یا تقریبا کروی است و امروزه گونه ها و فرم های اصلاح شده این جنس به مصرف تغذیه می رسند.
این گیاه دارای نر و ماده است و برای میوه دهی باید گیاه نر و ماده را در نزدیک هم کاشت. همچنین این گیاه برای رشد خود به تکیه گاهی قوی نیاز دارد و هنگام کاشت گیاه با تکیه گاه، دقت کنید که جهت رشد گیاه به سمت آفتاب است.
شاخه های کیوی از نظر باردهی از چرخه ای دو ساله تبعیت می کنند. به گونه ای که بازوها در اولین سال ظهور خود رشد رویشی داشته و جوانه های آنها پس از گذراندن خواب زمستانی شکوفا شده و تولید شاخه هایی جانبی می کنند که مولد تعدادی گل و هم چنین برگ هستند. این شاخه ها را قبل از بهار به یک سوم طول خود هرس می کنیم تا گل بیشتر و میوه درشت تر بدست آید. گیاهان نر را که فقط تولید گل می کنند، پس از پایان گلدهی هرس می کنند.
از اثرات درمانی آن می توان به ضدباکتری، قابض، محرک ایمنی بدن، ضد سرطان معده، کبد و سینه اشاره کرد.

این محصول در حال تامین می باشد!

نام محصول قیمت
نهال کیوی ماده (ارتفاع 80 تا100سانتی متر)
35.000 تومان
نهال کیوی نر (ارتفاع 80 تا100سانتی متر)
35.000 تومان
100000259
عضویت محصول ناموجود
ایمیل
(هنگامی که این محصول موجود بود، به من اطلاع دهید.)

جزییات

کیوی

مقدمه:

کیوی گیاهی است از گروه گیاهان گلدار دولپه‌ای در راسته خلنگ‌سانان و رده کیویان. این گیاه بومی جنوب چین و میوه ملی جمهوری خلق چین است. میوه آن تخم مرغی شکل به اندازه یک تخم مرغ بزرگ (به طول ۵-۸ سانتیمتر و عرض ۴٫۵ – ۵٫۵ سانتیمتر) است و پوست آن قهوه‌ای رنگ و گوشت آن سبز کمرنگ است.
کیوی سرشار از ویتامینC می باشد. مقدار پتاسیم آن از نظر وزنی تا حدی کمتر از موز است. همچنین دارای ویتامین A’E’کلسیم’آهن و اسید فولیک می باشد. یک عدد کیوی متوسط ۴۶ کالری انرژی دارد.

کیوی­فروت در مناطق معتدله گرم و نیمه­گرمسیری رشد می­کند و میوه آن از محصولات اقتصادی مهم باغبانی محسوب می­شود. این گیاه از جنس Actinidia بوده و تا کنون ۶۱ گونه و بیش از ۱۰۰ رقم این جنس تشخیص داده شده است. از بین تمام گونه­های جنس Actinidia فقط ۲ گونه از لحاظ اقتصادی و تجاری مهم هستند. یکی از آنها Actinidia deliciosa یا همان کیوی خوراکی و دیگری A. chinensis است که به­صورت وحشی در چین می­روید. سایر گونه­های جنس Actinidia یا به­صورت زینتی و یا به عنوان پایه در برنامه­های به­نژادی استفاده می­شود.
موطن اصلی کیوی فروت استان­های Hupeh, Szechuan, Kiangsi و Fukien در دره Yangtze جنوب چین در عرض جغرافیایی ۳۱ درجه شمالی و استان Zhejiang در ساحل شرقی چین می­باشد. این درخت در مقیاس کوچکی دست کم در ۳۰۰ سال قبل کشت می­شده، اما امروزه هنوز بیشتر از ۱۰۰۰ تن محصول از تاک­های وحشی و خودرویی که در ۳۳ شهرستان از ۴۸ شهرستان استان Zhejiang پراکنده شده­اند برداشت می­شود.
در سال ۱۸۴۵ این گیاه از چین به نیوزیلند برده شد و امروزه این کشور از تولید کننده­های عمده کیوی فروت بشمار می­آید. کشت و پرورش کیوی برای مصارف اقتصادی در سایر کشور­ها از نیمه دوم قرن بیستم شروع شد. اگرچه تا نیمه دوم قرن بیستم کیوی به بعضی از کشور­های اروپایی و آمریکایی انتقال یافته بود، ولی کاشت آن فاقد جنبه اقتصادی و بیشتر جنبه زینتی داشت. به علت علاقه روز افزون مردم و ارزش بالای اقتصادی این میوه، تدریجاً کشورهایی چون ایتالیا، آمریکا، فرانسه، اسپانیا، یونان، استرالیا، شیلی، ژاپن، پرتقال و ایران به کشت و پرورش کیوی مشغول شدند.
نام کیوی مربوط به پرنده فاقد قدرت پرواز بوده و سمبل کشور نیوزیلند می­باشد. اولین بار در سال ۱۳۴۷ رقم آلیسون به عنوان پایه ماده و رقم ماتوا به عنوان پایه نر به ایران آورده شد. امروزه در شمال کشورمان این گیاه در سطح وسیع پرورش داده می­شود و ایران نیز از کشورهای صادر کننده کیوی فروت بشمار می­آید.
کیوی دارای مقادیر زیادی آنزیم حل کننده پتاسیم به نام پاپایین است که از نظر تجاری برای نرم کردن گوشت مفید است اما احتمال دارد برای برخی افراد آلرژی زا باشد. بویژه افرادی که به آناناس حساسیت دارند مستعد حساسیت به این میوه نیز هستند. این آنزیم با پختن میوه به سرعت از بین می رود.

n00120092-b

به این ترتیب استفاده از کیوی خام در دسرهای حاوی شیر یا هر فراورده لبنی دیگر نامناسب است زیرا این آنزیم در عرض چند دقیقه در حالیکه بوی بسیار بدی تولید می کند شروع به حل کردن پروتئین شیر می نماید.
متأسفانه آنزیمهای کیوی در معده به وسیله اسید معده از بین می رود. اما اسید معده بعد از خوردن غذاهای گوشتی و لبنی زیاد’ مقداری خنثی می شود و آنزیمهای کیوی می توانند مدت کوتاهی فعالیت کنند و این زمان کافی است تا مواد پروتئینی در اثر این آنزیمها به قطعات کوچکتری تجزیه شوند و این امر عمل هضم غذاهای سنگین را در معده و روده آسانتر می کند.
کیوی مانند قرص آسپرین موجب رقیق شدن خون شده از ایجاد پلاک در خون جلوگیری می کند. این میوه به دلیل خاصیت کاهندگی که بر سطح تری گلیسیرید دارد ‘ از غلظت خون می کاهد و از تنگ شدن عروق و بروز انواع سکته ها جلوگیری می کند.
جالب است بدانید که ویتامین C در کاهش علائم بیماری آسم بسیار موثر است و مطالعات نشان داده کودکانی که در هفته ۷تا۵ عدد از این میوه مصرف می کنند دارای علائم تنفسی کمتری نسبت به کودکانی هستند که در هفته فقط ۱ عدد میل می کنند.
کیوی سیستم حفاظتی بدن را تقویت می کند و از بروز سرطان جلوگیری می نماید.
کیوی با داشتن ویتامینC و اسید قهوه ‘ دو ماده اتساسی ضد سرطان در اختیار می گذارد.

114896_1

معرفی:

کیوی نیز که چند دهه ‌ای است وارد ایران شده است و سطح زیر کشت مناسبی از باغ‌های استان مازندران را به خود اختصاص داده است، از جمله میوه‌هایی است که از لحاظ تغذیه‌ ای و خواص درمانی دارای ارزش بالایی است، نام علمی این میوه Actinidia deliciosa است که بومی مناطق شرقی و شمال شرقی کشور چین است و نام محلی آن ینگ‌تااو (Yang Tao) است. این میوه در اوایل قرن بیستم به نیوزلند وارد شد و به‌تدریج در این منطقه از جهان مورد کشت قرار گرفت. در سال ۱۹۶۰ نام این میوه در نیوزلند به گوس بری چینی (Chinese Gooseberry) تغییر یافت. در سال ۱۹۶۱ این میوه به ایالت متحده آمریکا وارد شد و نام کیوی، برگرفته از نام یک برنده بومی نیوزلند به این اتلاق شد. در حال حاضر این میوه در کشورهایی چون ایتالیا، نیوزلند، شیلی، فرانسه، ژاپن و ایالت متحده آمریکا در سطح وسیع کشت می‌شود.
میوه‌جات مواد حیاتی و خوشمزه‌ای هستند که اصولاً بدون چربی و کم کالری می‌باشند. چون دارای انواع ویتامین ها و املاح هستند دریافت روزانه آنها برای حفظ سلامتی بدن و همچنین زیبائی پوست و مو ضروری است. میزان مصرف توصیه شده میوه‌جات در یک رژیم غذائی مناسب و متعادل روزانه ۲ تا ۴ واحد می‌باشد.کیوی میوه بسیار مفیدی است که گونه‌های مختلفی دارد. دارای رنگ سبز زیبائی است؛ این رنگ سبز و زیبای میوه کیوی مربوط به رنگریزه کلروفیل می‌باشد که اثرات مفید کلروفیل در سلامت انسان و جلوگیری از ناهنجاری‌های سلولی و بیماری‌های سرطانی ثابت شده است. اصولاً کلروفیل میوه و یا سبزیجات نسبت به حرارت حساس می‌باشد بخاطر همین مسئله رنگ میوه کیوی در دمای بالا تغییر کرده و از رنگ سبز شفاف به قهوه‌ای تبدیل می‌شود که این مسئله باعث کاهش کلروفیل میوه می‌شود؛ پس برای حفظ بهتر کیفیت این میوه، آن را در محیط سرد نگهداری کنید.یکی از پدیده‌های جالب این میوه چند طعم بودن آن می‌باشد میوه‌های جوان دارای نشاسته فراوانی هستند که در طی رسیدن میوه، تمامی آن هیدرولیز شده و تولید انواع مختلف قندهای خوراکی و قابل جذب بدن را می‌نماید.با افزایش نرمی میوه، میزان درصد قند آن نیز افزایش می‌یابد و باعث شیرین‌تر شدن میوه می‌شود.یکی از ویتامین‌های مهم و حیاتی که در میوه کیوی به وفور یافت می‌شود ویتامین C موجود در آن است. در واقع مهمترین ارزش غذائی میوه کیوی مربوط به ویتامین C آن می‌باشد. مقاومت این ویتامین در این میوه زیاد است و تقریباً تا ۴ ماه پس از چیده شدن با نگهداری اصولی می‌توان از این ویتامین در میوه کیوی بهره برد.
ویتامین C یکی از ویتامین‌های محلول در آب است که بدن ما قادر به ساخت آن نمی‌باشد و باید از طریق غذا به مقدار کافی دریافت شود. این ویتامین به ویژه برای ساخت پروتئین کلاژن (در تشکیل پوست، استخوان، دیوارة رگ‌ها و لثه نقش دارد) مورد نیاز است. کمبود آن در بدن عوارضی چون خونریزی مویرگ‌های زیر پوستی، خون ریزی لثه و عدم التیام زخم‌ها را بوجود می‌آورد. این ویتامین سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به جذب آهن در بدن کمک می‌کند پس کیوی میوه مناسبی است که به عنوان دسر می‌توان بعد از غذا از آن استفاده نمود چون ویتامین C موجود در آن جذب روده‌ای آهن را افزایش می‌دهد. پس اشخاصی که دچار کمبود فقر آهن هستند می‌توانند از این میوه در کنار منابع حیوانی غنی از آهن استفاده نمایند. ویتامین C همچنین باعث افزایش مقاومت بدن در برابر امراض مختلفی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، زکام، گریپ، سرطان، سکته و انسداد عروق می‌شود پس می‌تواند عمر انسان را طولانی کند. در حالی که کمبود ویتامین C احتمال بروز سرطان را به ویژه در افراد سیگاری افزایش می‌دهد. لازم به توضیح هست که تأکید ما بر ویتامین C حاصل از میوه و سایر مواد غذائی تازه است نه ویتامین C که به صورت قرص مصرف می‌شود. طبق تحقیقات دانشمندان میزان ویتامین C موجود در کیوی دو برابر ویتامین C موجود در مرکبات و ده برابر ویتامین C موجود در سیب و هلو است. علاوه بر ویتامین C دارای مقداری ویتامین E و املاح مهمی چون پتاسیم، منیزیوم و کلسیم می‌باشد که به تنظیم فشار خون در بدن کمک می‌کند.
میوه کیوی علاوه بر فواید فوق دارای فیبر محلول و نامحلول زیادی است که نقش مؤثری در پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها ایفا می‌کند. به عنوان مثال این فیبرهای محلول نقش مهمی در کاهش چربی خون بدن دارند چون باعث تسریع دفع چربی‌ها شده و این اثر می‌تواند موجب جلوگیری از بیماری‌های قلبی و تصلب شرایین شود. همچنین موجب تسریع حرکت مواد غذائی در لوله گوارش می‌شود آب موجود در دستگاه گوارش را جذب نموده و موجب حجیم‌تر شدن مدفوع می‌شود، عمل دفع را آسان مینماید و باعث جلوگیری از یبوست میشود. دیگر اینکه جذب گلوکز از روده کوچک را کاهش داده، پس به افراد مبتلا به دیابت هم کمک می‌کند.هر ۱۰۰ گرم کیوی تقریباً دارای ۵۷ کالری انرژی است پس به دلیل کم کالری بودن، آن را می‌توان چند بار در روز بدون نگرانی استفاده کرد، بخصوص برای اشخاصیکه تحت رژیم لاغری هستند.از آنجائیکه میوة نارس کیوی حاوی مواد مغذی کمتری است، می‌توان برای رسیدن میوه کیوی، آن را در کیسه پلاستیکی همراه با چند عدد سیب رسیده گذاشت که تقریباً پس از چند روز رسیده، خوشمزه و قابل خوراک خواهد شد.

پیشینه:
این گیاه در ابتدا گیاهی بومی در جنوب چین بوده است و سپس در ابتدای قرن بیستم به نیوزیلند برده شده و در آنجا صورت تجاری کشت شده است. اما نام آن از نام گونه‌ای پرنده زیبا که در نیوزیلند پرنده ملی بوده در دهه شصت میلادیش به این میوه داده شده رایج گردیده‌است 
پیوند این میوه بعد از رشد حدود یک هفته‌ای تبدیل به نهال و قابل قلمه زدن است. این روش از متداول‌ترین روشهای کاشت نهال کیوی در دنیا به خصوص کشور چین می‌باشد. کشور چین یکی از بزرگ‌ترین کشورهای صادر کننده نهال پیوندی این میوه می‌باشد.

Actinidia deliciosa بومی جنوب شرقی چین است و Actinidia chinensis در نواحی کم ارتفاع تر جنوب شرقی چین بسیار رایج است. گونه های دیگر Actinidia نیز در چین یافت شده و تا جنوب شرقی سیبریه امتداد دارند.
کشت آن در اوایل قرن بیستم از کشور چین آغاز شد زمانیکه دانه های این میوه توسط Isabel Fraser در نیوزیلند تولید شد. او رئیس دانشکده Wanganui Girls بود و مشغول دیداراز مدارس ماموران در چین بود. دانه ها در سال ۱۹۰۶ بوسیله باغبانی به نام Alexander Allision کاشته شد و اولین تاک در سال ۱۹۱۰ به بار نشست. افرادی که اولین بار این میوه را خوردند طعم آنرا مانند سفرس پنداشتند و به همین علت آنرا سفرس چینی نامیدند ، اما این میوه از خانواده آکتینیدیا می باشد و هیچ ارتباطـــی با خانواده سفـرس ( Grossulariaceae) ندارد.
گونه کشاورزی معروف Actinidia deliciosa “Hayward” حدود سال ۱۹۲۴ توسط Hayward Wright درAvondale پرورش یافت. ابتدا در باغهای خانگی کاشته شد اما کشت تجاری آن در دهه ۴۰ آغاز گشت. امروزه بزرگترین تولید کننده این میوه نیوزیلند است و بعد از آن فرانسه ، آمریکا ، (ایتالیا)) ، اسپانیا و ژاپن قرار دارند.کیوی هنوز هم در سرزمین مادری خود چین تولید می شود اما این کشور هرگز جزو ۱۰ کشور اول تولید کننده این میوه قرار ندارد. در چین عمدتاً این میوه را در نواحی کوهستانی بالای رود Chang Jiang پرورش می دهند. البته در نواحی دیگری از چین نیز از جمله Sichuan و تایوان آنرا کشت می کنند.

دسته بندی:
تقریباً تمام کیویهای تجاری به تعداد کمی از گونه های Actinidia deliciosa: Hayward, Chico و Saanichton 12 تعلق دارند.میوه این گونه ها غیر قابل تشخیص هستند و با تعریفی که از کیوی استاندارد در ابتدای این مقاله ارائه شد مطابقت دارند.

گونه جدیدی از Actinidia chinensis به نام کیوی طلائی با گوشتی زرد و طعمی شیرین همانند میوه سالاد توسط باغداران نیوزیلند تولید شد و در حال حاضر بصورت مقادیر روزافزون در بازارهای جهانی معامله می شود.بعضی از گونه های وحشی درچین دارای میوه ای زرد هستند اما به علت کوچکی ارزش تجاری ندارند. سال ۱۹۸۷ دانه های این گیاه به نیوزیلند وارد شد و باغداران پس از یازده سال ازطریق پیوند زدن آنها با کیویهای تاکی سبز نوع جدیدی از این میوه را پرورش دادند. کیوی طلائی دارای پوستی نرم و برنزی رنگ و کلاهک تیزی در انتهای آن است و گوشت آن به رنگ طلائی خاصی می باشد. ارزش تجاری این نوع کیوی از انواع سبز بیشتر است.

۹۴ گونه ازکیوی به ثبت رسیده است که از بین آنها موارد زیر را برای میوه آن کشت می کنند:
● Actinidia deliciosa که سابقاً Actinidia chinensis نامیده می شد و بیشترین نوع تجاری محسوب می شود.
● Actinidia chinensis که شباهت بسیار زیادی به Actinidia deliciosaدارد اما گوشت آن به رنگ سبز ، زرد و حتی قرمز- زرد می باشد.
● Actinidia arguta, kokuwa, tara vine یا کیوی با دوام که کوچکتر است ( ۱۵ –۱۰گرم) و دارای گوشتی و پوستی سبز وخوراکی و مقاوم تر از A.deliciosa می باشد.
●کیوی مقاوم Actinidia cordifolia که مشابه A.argutaاست.
●کیوی مقاوم Actinidia purpurea که همانند A.arguta اما دارای گوشتی قرمز است.
● Actinidia kolomikta, kolomikta, arctic beauty یا کیوی شمالی که میوه هایی بسیار کوچک ( ۸ گرم یاکمتر) تولید می کند و مقاوم ترین گونه محسوب می گردد ( تاحدود ۴۰- درجه سانتیگراد).
● Actinidia polygama, silver vine دارای میوه هایی ریز است.

پرورش دهندگان ، با پیوند گونه های قبلی گونه های پیوندی را بوجود آورده اند.

kiwi_fruit

گیاه شناسی:

کیوی فروت یک گیاه چند ساله، قوی و دو پایه بوده و به صورت بوته بالا رونده­ای است که طول آن به ۹ متر می­رسد. یک تاک سالم منطقه­ای به عرض feet 15 – ۱۰، به طول feet 18 – ۲۴ و به ارتفاع feet 12 -9 را تحت پوشش خود قرار می­دهد. در کشت آن از سیستم داربستی[۱] استفاده می­کنند.
برگ­ها، متناوب، خزان­پذیر و دارای دمبرگ بلند­اند و بشکل تخم مرغی نزدیک به دایره و در قسمت انتهایی قلبی شکل می­باشد. طول برگ­های آن ۵/۷ تا ۵/۱۲ سانتی­متر می­باشد. برگ­های جوان با کرک­های قرمز پوشیده شده،در حالی که برگ­های بالغ به رنگ سبز سیر که در قسمت فوقانی بی مو و در قسمت زیرین دارای کرک سفید متراکم و رگه­هایی به رنگ روشن می­باشد.
گل­ها معطر و دو پایه یا دو جنس­اند که تنها یا به صورت سه تایی در محور برگ قرار گرفته­اند. ۵ کاسبرگ، ۵ تا ۶ گلبرگ که در ابتدا سفید بوده و در نهایت به زرد تغییر رنگ می­دهد. عرض گلبرگ­ها ۵/۲ تا ۵ سانتی­متر می­باشد.دوره گلدهی آن چندین هفته و بسته به شرایط آب و هوایی از اوائل مه تا ژوئن ادامه دارد. از گیاهان دو پایه و شامل هر دو گل نر و ماده، بنابراین براساس نیاز گیاه از هر دو جنس میوه تولید خواهد شد. میوه­هایی که از گل­های نر تولید می­شود مرغوبیت کمتری دارد.
میوه مستطیلی یا بیضی، تخم مرغی به طول ۲۵/۶ سانتی­متر با پوست قهوه­ای خرمایی و با موهای خشک ایستاده، کوتاه و انبوه پوشیده شده است.
گوشت میوه تا زمانی که کاملاً برسد سفت است. آبدار و خوشمزه، سبز روشن و گاهی اوقات به رنگ زرد، خرمایی و سفید رنگ پریده. بذرهای ریز آن به رنگ زرشکی – ارغوانی و تقریباً سیاه که در هنگام خوردن احساس نمی­شود.
طعم آن ملس تا کاملاً اسیدی، قدری شبیه به انگور فرنگی و کمی نزدیک به توت فرنگی می­باشد

کشت کیوی:

کیوی در بیشترنواحی معتدل رشد می کند. درمناطقی که گونه Actinidia deliciosa مقاوم نیست به جای آن انواع دیگر گونه ها پرورش می یابند. این میوه را بصورت تجاری درسازه های محکم کشت می کنند بطوریکه می توان در هر آکرچندین تن محصول برداشت کرد که بیش از مقداری است که تاکهای ضعیف می توانند حاصل کنند. آنها معمولاً به یک سیستم آبیاری مجهز می باشند که علاوه بر آبیاری مانع از یخ زدگی آنها در بهار می شود.

ارزش غذایی کیوی:

کیوی منبعی غنی و سرشار از ویتامین C است و مقدار ویتامین C آن از پرتقال نیز بیشتر است. همچنین دانه‌های سیاه آن حاوی ویتامین D است. کیوی همچنین دارای ویتامین A ویتامین‌های B۱، B۲، B۳ و سایر ویتامین‌های گروه ب می‌باشد. کیوی از میوه‌های بسیار کم کالری است. در ۱۰۰ گرم کیوی ۴۷ کالری وجود دارد. و از جهت میزان کالری همردیف زردآلو و نارنگی است. مقدار پتاسیم آن از موز بیشتر است. از میزان منیزیم بسیار بالایی نیز برخوردار است و به همین خاطر نیز امکان مبتلا شدن به بعضی از سرطان‌ها و بیمارهای قلبی را کاهش می‌دهد. همچنین دارای مس، آهن و فسفر است. کیوی میوه‌ای است که مواد غذایی بالا و در صد کالری بسیار پایینی دارد، از اینرو می‌توان آن را در رده میوه‌های بسیار مفید قرار داد.

ارزش اقتصادی کیوی:

پرورش کیوی فروت از نظر اقتصادی یکی از مهم­ترین صنایع کشاورزی جهان است. امروزه در کشور­های مختلف مانند: نیوزیلند، آمریکا، ایتالیا، فرانسه و شیلی در سطح وسیع و به طریق صنعتی کشت می­گردد.

سرمایه­گذاری برای احداث نهالستان و تهیه و آماده نمودن زمین و ایجاد تاسیسات لازم و هزینه­های کارگری و نصب لوله­های آبرسانی و استقرار قیم­ها و داربست­ها و مدتی را که بهره­برداری از سرمایه بطول می­انجامد همه اینها از عواملی هستند که نرخ و بهای محصول را بطور سرسام­آور افزایش می­دهند.
محصول باغ کیوی از نظر اقتصادی تا ۲۵ سال قابل بهره­برداری است و بطور متوسط محصول سالیانه آن در هکتار ۲۰ تن می­باشد.

بر این اساس با آنکه بازدهی باید متناسب با سرمایه­گذاری باشد، ولی وضع اقتصادی و وضع تولید دو عامل مهم و تعیین کننده در قیمت­ها خواهد بود. برای مثال در بعضی مزارع که تمام اصول علمی و شرایط جوی مناسب بکار گرفته شده، محصول­های وارد که به ۵۰ تن در هکتار رسیده است و این خود دلیل بر بکارگیری مدیریت صحیح و تکنولوژی فنی کشاورزی است.

با توجه به مراتب بالا هزینه نگهداری و سرمایه­گذاری احداث باغ در مدت بیست سال به حدی است که سود­دهی سرمایه در این رشته اقتصادی بیش از ۵۰% می­باشد. از آنجا که سرمایه اصلی یعنی تهیه و خرید زمین و باغ هنوز در اختیار سرمایه­گذار است بنابراین سود سالیانه سایر خسارات و زیان­های ناشی از بروز سرما یا در اثر وزش باد­های شدید و طوفان­های سهمناک و با توجه به احتمال نابودی و تلف شدن محصول در حین حمل و نقل و یا در اثر آفات انباری و سایر ضرر­های پیش­بینی نشده را می­تواند بپوشاند و با محاسبه تمام معیار­ها و احتمالات مثبت و منفی پرورش کیوی فروت از سود سرشار و بدون ضرری برخوردار است.

اسامی کیوی در زبان چینی:

● هلوی میمون Macaco : (猕猴桃 Mi2 hou2 tao2) رایج ترین نامها.
● میوه عجیب یا غیر عادی(奇異果 qi2 yi4 guo3) رایج ترین نام در تایوان و هنگ کنگ (奇异果 kay yee goh). ترانویسی تقریباً شبیه کیوی است.
● هلوی Yang (阳桃 Yang2 tao2)
● هلوی Goat (羊桃 yang2 tao2)
● گلابی کرکدار(毛梨 mao2 li2)
● گلابی تاکی (藤梨 teng2 li2)

چون عموماً نام گیاه معروف سفرس را برای این گیاه جدید بکارمی بردند میوه کیوی را سفرس چینی نامیدند. با این همه شرکت صادرات میوه و سبزیجات Turner و Growers نیوزیلند برای ایجاد تقاضاهای بیشتر این میوه نام کیوی را در سال ۱۹۵۹ برای آن انتخاب کرد ( برگرفته از نام پرنده بی پرواز بومی به همین نام). پرورش دهندگان نیز به تدریج این نام را بکار بردند و در سال ۱۹۷۴ نام کیوی بصورت نام رسمی تجاری این میوه درآمد. نام قدیمی آن هنوز گاهی اوقات در استرالیا مورد استفاده قرار می گیرد.
درآمریکای شمالی بخش “میوه” را از کلمه اصلی حذف کرده و فقط به آن کیوی می گویند و برای بیشتر مردم نام کیوی تداعی کننده میوه است تا پرنده ای به همین نام . این نوع کاربرد اشکالات کوچکی را بوجود آورد و بسیاری از مردم نیوزیلند را ناراحت کرد.برای جلوگیری از سردرگمی خارجیان درباره این موضوع که کیوی به معنی پرنده است یا میوه ویا فردی ازنیوزیلند،اکنون بیشتر کیویهای نیوزیلند تحت نام تجاری است.

دلایل مصرف کیوی:

۱- ۳ گرم فیبـر دارد که کلستـرول را کاهش داده از سرطان جلوگیـری می کند و به کنترل انسولین کمک می نماید.

۲- در مقایسه با یک عدد پرتقال هم اندازه خود ‘ ویتامین C بیشتری دار

۳- حاوی مقادیر قابل توجهی آنتی اکسیدان محلول در چربی است( ویتامینA و E ) که برای مبارزه با رادیکالهای آزاد مفید می باشد.

۴- حاوی فیتوناتریفت هایی از جمله کاروتنوئید و فلاوونوئید است که تحقیقات نشان داده که DNA را از آسیبهای مربوط به اکسیژن محافظت می کند.

۵- حدود ۱۰% از پتاسیم پیشنهادی روزانه را داراست ( حدود ۳۰۰ میلی گرم ) .

۶- حاوی مقادیر زیادی فولات است که بدن را در مقابل بیماریهای قلبی ‘ سرطان و غیره محافظت می کند و برای شکل گیری هموگلوبین حامل اکسیژن ضروری است.

خواص کیوی:

استرس، مواد مضر و کمبود خواب، روی بدن انسان اثر می گذارد. هر کس که می خواهد به این وضع گرفتار نشود، باید در روز ۴ عدد کیوی بخورد. مطالعات دانشمندان ایتالیایی نشان داده است که دیابتی هایی که مرتب مقدار زیادی ویتامینC دریافت می کنند، میزان کلسترول و انسولین پایینی دارند. کیوی برای تامین ویتامین ث منبع خوبی است.این میوه به لحاظ داشتن ریز مغذی‌های مختلف از ارزش‌ غذایی بسیار بالایی برخوردار است. به ‌طوری که هر سهم از این میوه قادر است ۹۵ درصد نیاز روزانه به ویتامین C را تأمین کند.کاهش قدرت ماهیچه‌ای و قدرت بینایی نیز در سالمندانی که از این میوه به‌طور مداوم استفاده می‌کنند کمتر دیده می‌شود. این میوه به دلیل خاصیت کاهندگی که بر سطح تری گلیسیرید دارد، از غلظت خون می‌کاهد و از تنگ شدن عروق و نهایتاً بروز انواع سکته‌ها جلوگیری می ‌کند. کیوی مانند قرص آسپیرین موجب رقیق شدن خون شده، از ایجاد پلاک در خون جلوگیری می کند . آسپیرین از داروهایی است که به رغم عوارض جانبی آن همواره باید از سوی افراد مبتلا و حتی مستعد به مصرف برسد و عوارضی نظیر التهاب، زخم و حتی خونریزی روده را ایجاد می‌کند، در حالی که مصرف روزانه دو عدد کیوی می‌تواند همان اثر را داشته باشد. بر خلاف آسپیرین این میوه دارای ترکیباتی نظیر ویتامین C ،E ، پلی فنول‌ها، پتاسیم، مس و منیزیم است که همه آنها در حفظ سلامت قلب و عروق ضروری به نظر می ‌رسند. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۴ روی تعدادی داوطلب به انجام رسید، دیده شد که در این افراد با مصرف روزانه ۲ تا ۳ عدد کیوی در مدت ۲۸ روز، به میزان ۱۸ درصد از میزان عوامل ایجاد کننده بیماری‌های قلبی و ۱۵ درصد از سطح تری گلیسیرید کاسته شده است. از این رو متخصصان علم تغذیه این میوه را به بیماران قلبی توصیه می‌کنند و آن را برای پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی مهم می ‌دانند.

پر از ویتامین C

شما هم دقت کرده اید که با سرد شدن هوا بسیاری از میوه ها و سبزی هایی که منبع ویتامین C هستند در دسترسمان قرار می گیرند. از انواع مرکبات گرفته تا کلم های مختلف و حتی کیوی. انگار خداوند می خواهد با نعمات بی پایانش ما را از هر سرماخوردگی و بیماری عفونی محافظت کند. بله این میوه نیز یکی از منابع مناسب ویتامین C است و می دانید که خوردن مواد غذایی غنی از این ماده مغذی دفعات ابتلا به سرماخوردگی را به حداقل می رساند.
به طوری که مطالعات نشان داده اند، در هر عدد کیوی متوسط که ۴۶ کالری انرژی دارد، ۵۷ میلی گرم ویتامین C است. به این دلیل متخصصان تغذیه این میوه را منبع عالی این ویتامین معرفی میکنند. حتماً می دانید که بررسی ها نشان داده اند افرادی که در برنامه غذایی روزانه خود از انواع آنتی اکسیدانها استفاده میکنند کمتر به بیماریهای قلبی عروقی، حملات قلبی وانواع سرطانها دچار شده و سیستم ایمنی شان در شرایط رویارویی با استرسها، قو یتر عمل خواهد کرد. یادتان باشد که هرچه کیوی هایتان رسیده تر باشند، آنتی اکسیدان بیشتری خواهند داشت و مغذی تر خواهند بود.

800px-Kiwi_blossom_in_Persia_2014

فیبری محافظ قلب

علاوه بر ویتامین C، کیوی منبع غذایی مناسب فیبر نیز هست. به طوری که در هر عدد از آن ۵/۲ گرم از این ماده مغذی وجود دارد. جالب است بدانید، بررسی ها نشان داده اند، رژیمهایی که فیبر غذایی بالایی دارند ، نمی گذارند سطح کلسترول به حد غیرمجاز و بیمارگونه برسد پس در محدوده طبیعی باقی می ماند و به این ترتیب ریسک ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی و حملات قلبی کم می شود.

همچنین، به دلیل باند شدن فیبرها به ترکیبات سمی در روده بزرگ و دفع سریعترشان، احتمال بروز سرطان کولون به حداقل می رسد و سطح قند خون نیز در حد طبیعی تنظیم می شود. به این دلیل خوردن این میوه برای دیابتی ها، کسانی که سابقه بیماری قلبی دارند و یا چربی خونشان بالاست، توصیه می شود.

آسم و کیوی

همانطور که گفتیم این میوه سرشار از ویتامین C است. دیده شده، دریافت این ماده مغذی در کاهش علایم بیماری آسم بسیار موثر است. از این رو، متخصصان تغذیه کلیه منابع غذایی این ویتامین را به بیماران توصیه می کنند.

به علاوه، در مطالعه ای که روی ۱۸۷۳۷ کودک ساکن مرکز و جنوب ایتالیا به انجام رسیده، مشاهده شده است کودکانی که در هفته پنج تا هفت عدد کیوی را میل می کنند دارای علایم تنفسی کمتری نسبت به کودکانی هستند که فقط یک عدد از این میوه را می خورند. آنها کمتر به سرفه خصوصا سرفه های شبانه و مزمن می افتند و در کل شمار این سرفه ها کاهش چشمگیری پیدا می کند. به طوری که سرفه های شدید به میزان ۴۱ درصد و کلیه علایم به میزان ۳۲ درصد افت می کند.

کیوی پادزهر سیگار 

سیگاری ها به ویتامین C بیشتری نیاز دارندو زیرا مواد سمی مخصوصاً رادیکالهلی آزاد موجود در دود سیگار ویتامینها را از بین می برد. بنابراین سیگاریها باید حدود ۴۰% بیشتر ویتامین C مصرف کنند. این مقدار با خوردن ۲ عدد کیوی کسب می شود.

کیوی بمبی علیه استرس 

استرس و کمبود خواب روی بدن انسان اثر می گذارد. هرکس می خواهد به این وضع دچار نشود باید در روز ۴ عدد کیوی بخورد. ۴ عدد کیوی را در طول روز تقسیم کنید. مثلاً صبح’ ظهر’ بعدازظهرو عصر. چون بدن انسان نمی تواند ویتامین C را ذخیره کند.

Fresh-Kiwi-Fruit-Photo-5

کیوی و مبارزه با ناتوانی جنسی در مردان

کیوی حاوی آمینواسیدی به نام «آرژینین» بوده که می‌تواند در درمان ناتوانی جنسی مردان موثر باشد.

اثرات کیوی آن بر سلامت جنین

کیوی حاوی ماده ارزشمندی به نام «فولات» می‌باشد که وجود آن برای زنان به ویژه در دوران قبل از بارداری و در دوره بارداری ضروری است. این ماده به رشد سلول‌های خون جنین کمک می‌کند.

کیوی و سلامت چشم

کیوی منبع غنی از لوتئین و زآگزانتین می‌باشد. این ترکیبات به طور طبیعی در چشم انسان وجود دارند. لوتئین از بروز برخی بیماری‌های چشمی از قبیل آب مروارید و آب سیاه پیشگیری می‌کند. زآگزانتین نیز همراه با لوتئین عمل کرده و در سلامت و بهداشت چشم مؤثر می‌باشد. طی تحقیقات انجام شده، خوردن ۳ عدد یا بیشتر میوه کیوی در روز می‌تواند خطر ابتلا به پیرچشمی را که اکثراً در افراد میانسال اتفاق می‌افتد، کاهش دهد.

ServeImage
کیوی و سرطان

میوه کیوی حاوی «فلاوونوئید» و «کاروتنوئیدها» می‌باشد که دارای اثرات آنتی‌اکسیدان هستند. این «فیتونوترینت‌ها» از DNA بدن محافظت کرده و در نتیجه با جلوگیری از آسیب دیدن DNA می‌توانند از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری نمایند.

خوردن میوه کیوی هر روز صبح به مثابه آسپرین عمل کرده و در سلامت قلب موثر می‌باشد، زیرا از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند

سلامت پوست

کیوی سرشار از ویتامین E است. این ویتامین نوعی آنتی‌اکسیدان بوده که می‌تواند از تخریب سلول‌های پوستی جلوگیری کرده و در نتیجه بر سلامت و بهداشت پوست اثرات مثبت دارد.

سلامت سیستم ایمنی

کیوی به علت داشتن ویتامین C به میزان زیاد و همچنین ترکیبات آنتی‌اکسیدانی فراوان در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است.

کیوی و فشار خون

کیوی منبع غنی از یک الکترولیت مهم به نام پتاسیم می‌باشد. پتاسیم با تنظیم کردن مایعات و الکترولیت بدن نقش مهمی در سلامت و فعالیت سلول‌های بدن ایفا می‌کند و با تأثیر بر سدیم اضافی موجود در بدن، به کنترل ضربان قلب و فشار خون کمک موثری می‌نماید.

ویتامین E نیز تأثیر مشابهی با ویتامین C دارد اما آنتی‌اکسیدان حلال در چربی 
است، میوه کیوی به دلیل داشتن این دو ویتامین به حفاظت بدن در مقابل «رادیکال‌های آزاد» حفظ می‌کند

میزان تولید کیوی در جهان:

کشورهای برتر تولید کننده کیوی در سال ۲۰۰۷ (هزار تن)22میزان تولید در جهان

800px-2005kiwi_fruit

مضرات میوه کیوی:

کیوی دارای مقدار زیادی اگزالات است که موجب تشکیل سنگ در کلیه و کیسه صفرا می شود. به همین دلیل بار یافراد مستعد سنگ کلیه و سنگ صفرا مضر است.

ویتامین E یکی از ویتامین های محلول در چربی است. دلیل اهمیت این ویتامین خاصیت آنتی اکسیدانی آن می باشد که عبارتست از کاهش عوامل شیمیایی مخربی که در اثر استرس های فیزیولوژیکی و محیطی در بدن به وجود می آیند. روغن های گیاهی، مغزها و جوانه گندم از منابع غذایی ویتامین E به شمار می روند.

تحقیقات اخیر محققان فرانسوی نشان می دهد که دو میوه آووکادو و کیوی نیز سرشار از ویتامین E هستند. آووکادو میوه ای روغنی است که به دلیل دارا بودن بسیاری از مواد مغذی به ویژه اسیدهای چرب مفید می تواند به عنوان یکی از اجزای سالاد سبزیجات ،به رژیم غذایی افزوده شود.

کیوی به دلیل دارا بودن مقادیر بالایی از مواد مغذی از جمله ویتامین C و فلاونوئیدهای مختلف اهمیت بسیار زیادی در تامین سلامت و پیشگیری از بیماری های مختلف دارد. بر اساس مطالعات اخیر از این پس کیوی به عنوان یکی از منابع ویتامین E نیز به شمار رفته و در پیشگیری از انواع سرطان ها نقش دارد.

نکته مهم این است که بخش عمده ویتامین E، در پوست کیوی موجود است، بنابراین توصیه می شود که این میوه را به خوبی شسته و با پوست مصرف نمایید.

800px-باغ_کیوی

نحوه نگهداری کیوی:

هنگام خرید این میوه آن را در میان انگشتان خود قرار دهید و در صورتی که بر اثر فشار جزئی ‘ نرمی زیر دستان خود احساس کردید از خرید آن صرفنظر کنید. این میوه را می توانید در دمای اتاق نگهداری کرده و به مدت چند روز ذخیره کنید.
هرگز این میوه را کنار سیب ‘ گلابی و سیب زمینی قرار ندهید زیرا از این میوه ها گازی متصاعد می شود که موجب رسیدن بیش از حد این میوه می شود.اما اگر نارس باشد می توان ان را در کنار میوه های ذکر شده قرار داد تا فرایند رسیدن تسریع شود.هرگز به اندازه میوه توجه نکنید و تصور نکنید میوه بزرگتر ارزش تغذیه ای بیشتری دارد.
انواعی را انتخاب کنید که خیلی سفت و خیلی نرم نباشند. این میوه ظریف به هنگام رسیدن، مقداری گاز اتیلن متصاعد می‏کند، بنابراین میوه را به دقت و به آرامی باید چید، زیرا هر گونه ضربه‏ای موجب تخمیر اتیلن می‏شود و میوه را زودتر از موعد نرم و مچاله می‏کند. به هیچ وجه نباید انبارکیوی با سایر میوه‏ها در یک جا قرار گیرد، مخصوصا با سیب و گلابی که گاز اتیلن متصاعد شده آنها بیش از دیگر میوه‏ هاست . هنگام خرید این میوه نمونه‌ای از آن را در میان انگشتان خود قرار دهید و درصورتی که بر اثر فشار جزئی، نرمی زیر دستان خود احساس کردید از خریدن آن صرف ‌نظر کنید.
این میوه را می‌توانید در دمای اتاق نگهداری کرده، آن‌را به مدت چند روز ذخیره کنید. هرگز این میوه را کنار سیب، گلابی و سیب زمینی قرار ندهید، زیرا از این میوه‌ها گازی متصاعد می‌شود که موجب رسیدن بیش از اندازه این میوه می‌شود. به علاوه، توصیه می‌شود هیچ‌گاه کیوی بسیار نرم یا لک دار نخرید؛ اما در صورتی که میوه شما نارس است می‌توانید آن را در کاغذ همراه میوه‌هایی نظیر سیب، گلابی یا موز قرار دهید تا فرآیند رسیدن تسریع شود. هرگز به اندازه میوه توجه نداشته باشید، زیرا در میزان مواد مغذی موجود در آن تاثیری ندارد. تصور نکنید میوه درشت‌تر دارای مقدار بیشتری ماده مغذی است و ارزش تغذیه ای بیشتری دارد.

روش مصرف کیوی:

علاوه بر استفاده تازه از کیوی، از آن می‏توان در تهیه مربا، شربت، انواع سالادهای میوه و دسرها و همچنین برای تهیه کباب به عنوان تردکننده گوشت استفاده نمود.

نکاتی در مورد کیوی:
میوه کیوی در شمال کشور زودتر از رسیدگی کامل از درخت چیده می­شود. در این زمان قند آن به حد کفایت نیست و بسیار سفت، ترش، بی­مزه و غیر قابل خوردن می­باشد. برای آماده­سازی مصرف، باید آنرا چند روزی در هوای معمول منزل نگهداری کرد و پس از آنکه کمی نرم شد آنرا مصرف نمود.
میوه کیوی مناسب برای مصرف تازه­خوری، می­بایست از نظر اندازه منطبق با ویژگی­های رقم باشد. نسبت به حالت­های اولیه حین برداشت که بسیار سفت است کمی نرم شده باشد به طوری که با فشار دست و کف انگشتان دست این نرمی حس شود. عاری از چین و چروک باشد. چین و چروک­دار بودن میوه نشانه آب از دست دادن میوه است که به همراه آن کیفیت و مواد غذایی میوه نیز تحت اثر سوء قرار می­گیرد. میوه باید عاری از لکه­های نرم مربوط به پوسیدگی­های قارچی به ویژه در قسمت دمگل باشد. بریدگی و لک نداشته باشد و عاری از وجود هر گونه آفات باشد.

۱- کیوی خام نیز دارای مقادیر زیادی آنزیم به نام پاپایین است که از نظر تجاری برای نرم کردن گوشت مفید است، اما احتمال دارد برای بعضی از افراد آلرژ‌ی‌زا باشد. بویژه افرادی که به آناناس حساسیت دارند مستعد حساسیت به این میوه هم هستند.

۲- کیوی را می‌توانید در دمای اتاق نگهداری کرده، آن ‌را به مدت چند روز ذخیره کنید.

۳- ‌هرگز کیوی را کنار سیب و گلابی قرار ندهید. کیوی به هنگام رسیدن مقداری گاز اتیلن از خود متصاعد می‌کند این گاز باعث رسیدن میوه‌های دیگری چون سیب و گلابی می‌شود، لذا نباید محل نگهداری کیوی با سایر میوه‌ها یکی باشد.

۴- در هنگام خرید کیوی اگر بر اثر فشار جزئی، نرمی زیر دستان خود احساس کردید از خریدن آن صرف‌نظر کنید.

۵-‌ کیوی دارای اگزالات است. این ترکیب می‌تواند موجب سنگ کلیه شود. به این علت این میوه برای افرادی که مستعد سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا هستند باید با احتیاط مصرف شود.

۶- اگزالات موجود در کیوی مانع جذب کلسیم می‌شود. به این علت بهتر است ۲ تا ۳ ساعت قبل و بعد از مصرف لبنیات این میوه را میل نکنید تا مانع جذب کلسیم نشود.

۷- کیوی طلایی دارای پوستی نرم و برنزی رنگ بوده و گوشت آن به رنگ طلایی است. ارزش تجاری این نوع کیوی از انواع سبز بیشتر است.

۸- کیوی را می‌توانید حلقه کرده و خشک کنید و به جای خوردن چیپس، کیوی خشک شده میل کنید.

نیازمندی های محیطی نهال کیوی

خاک:
ایده آل آن خاک های هوموسی و غنی و کمی اسیدی با زهکش خوب است. ولی به راحتی در خاک باغچه رشد می کند. ریشه های این گیاه نسبت به کوددهی بیش از حد نیاز حساس است و بهتر است که به گیاه در اوایل فصل بهار کود کمی داد و در هنگام گلدهی که معمولا در خرداد ماه است یک کودی مثل ۱۰-۱۰-۱۰ به آن داد. استفاده از کودی فسفره در اولین سال رشد گیاه، کمک به ریشه دهی بهتر آن می کند.

آبیاری:
خاک آن باید همیشه مرطوب بماند. البته در صورت داشتن زهکشی خوب. مواظب باشید در تابستان های گرم، خاک آن خشک نشود.

نور:
کیوی در مکانی آفتابی تا نیم سایه به خوبی رشد و میوه دهی دارد. کاشت آن مکانی با تابش کمتر از ۳ ساعت نور مستقیم آفتاب مانع میوه دهی می شود.

دما:
این گیاه می تواند فصل زمستان را در مناطقی با یخبندان سبک سپری کرده و زنده بماند.

گونه ای دیگر از جنس Actinidia هست به نام A.arguta که می تواند در سرمای تا منفی ۳۰ درجه زنده بماند. میوه این گیاه بسیار کوچک تر از کیوی هست.

تکثیر:
با قلمه گیری از چوب نرم و چوب نیمه سخت می توان این گیاه را تکثیر کرد.

اطلاعات اضافی

توصیف

کیوی

مقدمه:

کیوی گیاهی است از گروه گیاهان گلدار دولپه‌ای در راسته خلنگ‌سانان و رده کیویان. این گیاه بومی جنوب چین و میوه ملی جمهوری خلق چین است. میوه آن تخم مرغی شکل به اندازه یک تخم مرغ بزرگ (به طول ۵-۸ سانتیمتر و عرض ۴٫۵ – ۵٫۵ سانتیمتر) است و پوست آن قهوه‌ای رنگ و گوشت آن سبز کمرنگ است.
کیوی سرشار از ویتامینC می باشد. مقدار پتاسیم آن از نظر وزنی تا حدی کمتر از موز است. همچنین دارای ویتامین A’E’کلسیم’آهن و اسید فولیک می باشد. یک عدد کیوی متوسط ۴۶ کالری انرژی دارد.

کیوی­فروت در مناطق معتدله گرم و نیمه­گرمسیری رشد می­کند و میوه آن از محصولات اقتصادی مهم باغبانی محسوب می­شود. این گیاه از جنس Actinidia بوده و تا کنون ۶۱ گونه و بیش از ۱۰۰ رقم این جنس تشخیص داده شده است. از بین تمام گونه­های جنس Actinidia فقط ۲ گونه از لحاظ اقتصادی و تجاری مهم هستند. یکی از آنها Actinidia deliciosa یا همان کیوی خوراکی و دیگری A. chinensis است که به­صورت وحشی در چین می­روید. سایر گونه­های جنس Actinidia یا به­صورت زینتی و یا به عنوان پایه در برنامه­های به­نژادی استفاده می­شود.
موطن اصلی کیوی فروت استان­های Hupeh, Szechuan, Kiangsi و Fukien در دره Yangtze جنوب چین در عرض جغرافیایی ۳۱ درجه شمالی و استان Zhejiang در ساحل شرقی چین می­باشد. این درخت در مقیاس کوچکی دست کم در ۳۰۰ سال قبل کشت می­شده، اما امروزه هنوز بیشتر از ۱۰۰۰ تن محصول از تاک­های وحشی و خودرویی که در ۳۳ شهرستان از ۴۸ شهرستان استان Zhejiang پراکنده شده­اند برداشت می­شود.
در سال ۱۸۴۵ این گیاه از چین به نیوزیلند برده شد و امروزه این کشور از تولید کننده­های عمده کیوی فروت بشمار می­آید. کشت و پرورش کیوی برای مصارف اقتصادی در سایر کشور­ها از نیمه دوم قرن بیستم شروع شد. اگرچه تا نیمه دوم قرن بیستم کیوی به بعضی از کشور­های اروپایی و آمریکایی انتقال یافته بود، ولی کاشت آن فاقد جنبه اقتصادی و بیشتر جنبه زینتی داشت. به علت علاقه روز افزون مردم و ارزش بالای اقتصادی این میوه، تدریجاً کشورهایی چون ایتالیا، آمریکا، فرانسه، اسپانیا، یونان، استرالیا، شیلی، ژاپن، پرتقال و ایران به کشت و پرورش کیوی مشغول شدند.
نام کیوی مربوط به پرنده فاقد قدرت پرواز بوده و سمبل کشور نیوزیلند می­باشد. اولین بار در سال ۱۳۴۷ رقم آلیسون به عنوان پایه ماده و رقم ماتوا به عنوان پایه نر به ایران آورده شد. امروزه در شمال کشورمان این گیاه در سطح وسیع پرورش داده می­شود و ایران نیز از کشورهای صادر کننده کیوی فروت بشمار می­آید.
کیوی دارای مقادیر زیادی آنزیم حل کننده پتاسیم به نام پاپایین است که از نظر تجاری برای نرم کردن گوشت مفید است اما احتمال دارد برای برخی افراد آلرژی زا باشد. بویژه افرادی که به آناناس حساسیت دارند مستعد حساسیت به این میوه نیز هستند. این آنزیم با پختن میوه به سرعت از بین می رود.

n00120092-b

به این ترتیب استفاده از کیوی خام در دسرهای حاوی شیر یا هر فراورده لبنی دیگر نامناسب است زیرا این آنزیم در عرض چند دقیقه در حالیکه بوی بسیار بدی تولید می کند شروع به حل کردن پروتئین شیر می نماید.
متأسفانه آنزیمهای کیوی در معده به وسیله اسید معده از بین می رود. اما اسید معده بعد از خوردن غذاهای گوشتی و لبنی زیاد’ مقداری خنثی می شود و آنزیمهای کیوی می توانند مدت کوتاهی فعالیت کنند و این زمان کافی است تا مواد پروتئینی در اثر این آنزیمها به قطعات کوچکتری تجزیه شوند و این امر عمل هضم غذاهای سنگین را در معده و روده آسانتر می کند.
کیوی مانند قرص آسپرین موجب رقیق شدن خون شده از ایجاد پلاک در خون جلوگیری می کند. این میوه به دلیل خاصیت کاهندگی که بر سطح تری گلیسیرید دارد ‘ از غلظت خون می کاهد و از تنگ شدن عروق و بروز انواع سکته ها جلوگیری می کند.
جالب است بدانید که ویتامین C در کاهش علائم بیماری آسم بسیار موثر است و مطالعات نشان داده کودکانی که در هفته ۷تا۵ عدد از این میوه مصرف می کنند دارای علائم تنفسی کمتری نسبت به کودکانی هستند که در هفته فقط ۱ عدد میل می کنند.
کیوی سیستم حفاظتی بدن را تقویت می کند و از بروز سرطان جلوگیری می نماید.
کیوی با داشتن ویتامینC و اسید قهوه ‘ دو ماده اتساسی ضد سرطان در اختیار می گذارد.

114896_1

معرفی:

کیوی نیز که چند دهه ‌ای است وارد ایران شده است و سطح زیر کشت مناسبی از باغ‌های استان مازندران را به خود اختصاص داده است، از جمله میوه‌هایی است که از لحاظ تغذیه‌ ای و خواص درمانی دارای ارزش بالایی است، نام علمی این میوه Actinidia deliciosa است که بومی مناطق شرقی و شمال شرقی کشور چین است و نام محلی آن ینگ‌تااو (Yang Tao) است. این میوه در اوایل قرن بیستم به نیوزلند وارد شد و به‌تدریج در این منطقه از جهان مورد کشت قرار گرفت. در سال ۱۹۶۰ نام این میوه در نیوزلند به گوس بری چینی (Chinese Gooseberry) تغییر یافت. در سال ۱۹۶۱ این میوه به ایالت متحده آمریکا وارد شد و نام کیوی، برگرفته از نام یک برنده بومی نیوزلند به این اتلاق شد. در حال حاضر این میوه در کشورهایی چون ایتالیا، نیوزلند، شیلی، فرانسه، ژاپن و ایالت متحده آمریکا در سطح وسیع کشت می‌شود.
میوه‌جات مواد حیاتی و خوشمزه‌ای هستند که اصولاً بدون چربی و کم کالری می‌باشند. چون دارای انواع ویتامین ها و املاح هستند دریافت روزانه آنها برای حفظ سلامتی بدن و همچنین زیبائی پوست و مو ضروری است. میزان مصرف توصیه شده میوه‌جات در یک رژیم غذائی مناسب و متعادل روزانه ۲ تا ۴ واحد می‌باشد.کیوی میوه بسیار مفیدی است که گونه‌های مختلفی دارد. دارای رنگ سبز زیبائی است؛ این رنگ سبز و زیبای میوه کیوی مربوط به رنگریزه کلروفیل می‌باشد که اثرات مفید کلروفیل در سلامت انسان و جلوگیری از ناهنجاری‌های سلولی و بیماری‌های سرطانی ثابت شده است. اصولاً کلروفیل میوه و یا سبزیجات نسبت به حرارت حساس می‌باشد بخاطر همین مسئله رنگ میوه کیوی در دمای بالا تغییر کرده و از رنگ سبز شفاف به قهوه‌ای تبدیل می‌شود که این مسئله باعث کاهش کلروفیل میوه می‌شود؛ پس برای حفظ بهتر کیفیت این میوه، آن را در محیط سرد نگهداری کنید.یکی از پدیده‌های جالب این میوه چند طعم بودن آن می‌باشد میوه‌های جوان دارای نشاسته فراوانی هستند که در طی رسیدن میوه، تمامی آن هیدرولیز شده و تولید انواع مختلف قندهای خوراکی و قابل جذب بدن را می‌نماید.با افزایش نرمی میوه، میزان درصد قند آن نیز افزایش می‌یابد و باعث شیرین‌تر شدن میوه می‌شود.یکی از ویتامین‌های مهم و حیاتی که در میوه کیوی به وفور یافت می‌شود ویتامین C موجود در آن است. در واقع مهمترین ارزش غذائی میوه کیوی مربوط به ویتامین C آن می‌باشد. مقاومت این ویتامین در این میوه زیاد است و تقریباً تا ۴ ماه پس از چیده شدن با نگهداری اصولی می‌توان از این ویتامین در میوه کیوی بهره برد.
ویتامین C یکی از ویتامین‌های محلول در آب است که بدن ما قادر به ساخت آن نمی‌باشد و باید از طریق غذا به مقدار کافی دریافت شود. این ویتامین به ویژه برای ساخت پروتئین کلاژن (در تشکیل پوست، استخوان، دیوارة رگ‌ها و لثه نقش دارد) مورد نیاز است. کمبود آن در بدن عوارضی چون خونریزی مویرگ‌های زیر پوستی، خون ریزی لثه و عدم التیام زخم‌ها را بوجود می‌آورد. این ویتامین سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به جذب آهن در بدن کمک می‌کند پس کیوی میوه مناسبی است که به عنوان دسر می‌توان بعد از غذا از آن استفاده نمود چون ویتامین C موجود در آن جذب روده‌ای آهن را افزایش می‌دهد. پس اشخاصی که دچار کمبود فقر آهن هستند می‌توانند از این میوه در کنار منابع حیوانی غنی از آهن استفاده نمایند. ویتامین C همچنین باعث افزایش مقاومت بدن در برابر امراض مختلفی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، زکام، گریپ، سرطان، سکته و انسداد عروق می‌شود پس می‌تواند عمر انسان را طولانی کند. در حالی که کمبود ویتامین C احتمال بروز سرطان را به ویژه در افراد سیگاری افزایش می‌دهد. لازم به توضیح هست که تأکید ما بر ویتامین C حاصل از میوه و سایر مواد غذائی تازه است نه ویتامین C که به صورت قرص مصرف می‌شود. طبق تحقیقات دانشمندان میزان ویتامین C موجود در کیوی دو برابر ویتامین C موجود در مرکبات و ده برابر ویتامین C موجود در سیب و هلو است. علاوه بر ویتامین C دارای مقداری ویتامین E و املاح مهمی چون پتاسیم، منیزیوم و کلسیم می‌باشد که به تنظیم فشار خون در بدن کمک می‌کند.
میوه کیوی علاوه بر فواید فوق دارای فیبر محلول و نامحلول زیادی است که نقش مؤثری در پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها ایفا می‌کند. به عنوان مثال این فیبرهای محلول نقش مهمی در کاهش چربی خون بدن دارند چون باعث تسریع دفع چربی‌ها شده و این اثر می‌تواند موجب جلوگیری از بیماری‌های قلبی و تصلب شرایین شود. همچنین موجب تسریع حرکت مواد غذائی در لوله گوارش می‌شود آب موجود در دستگاه گوارش را جذب نموده و موجب حجیم‌تر شدن مدفوع می‌شود، عمل دفع را آسان مینماید و باعث جلوگیری از یبوست میشود. دیگر اینکه جذب گلوکز از روده کوچک را کاهش داده، پس به افراد مبتلا به دیابت هم کمک می‌کند.هر ۱۰۰ گرم کیوی تقریباً دارای ۵۷ کالری انرژی است پس به دلیل کم کالری بودن، آن را می‌توان چند بار در روز بدون نگرانی استفاده کرد، بخصوص برای اشخاصیکه تحت رژیم لاغری هستند.از آنجائیکه میوة نارس کیوی حاوی مواد مغذی کمتری است، می‌توان برای رسیدن میوه کیوی، آن را در کیسه پلاستیکی همراه با چند عدد سیب رسیده گذاشت که تقریباً پس از چند روز رسیده، خوشمزه و قابل خوراک خواهد شد.

پیشینه:
این گیاه در ابتدا گیاهی بومی در جنوب چین بوده است و سپس در ابتدای قرن بیستم به نیوزیلند برده شده و در آنجا صورت تجاری کشت شده است. اما نام آن از نام گونه‌ای پرنده زیبا که در نیوزیلند پرنده ملی بوده در دهه شصت میلادیش به این میوه داده شده رایج گردیده‌است 
پیوند این میوه بعد از رشد حدود یک هفته‌ای تبدیل به نهال و قابل قلمه زدن است. این روش از متداول‌ترین روشهای کاشت نهال کیوی در دنیا به خصوص کشور چین می‌باشد. کشور چین یکی از بزرگ‌ترین کشورهای صادر کننده نهال پیوندی این میوه می‌باشد.

Actinidia deliciosa بومی جنوب شرقی چین است و Actinidia chinensis در نواحی کم ارتفاع تر جنوب شرقی چین بسیار رایج است. گونه های دیگر Actinidia نیز در چین یافت شده و تا جنوب شرقی سیبریه امتداد دارند.
کشت آن در اوایل قرن بیستم از کشور چین آغاز شد زمانیکه دانه های این میوه توسط Isabel Fraser در نیوزیلند تولید شد. او رئیس دانشکده Wanganui Girls بود و مشغول دیداراز مدارس ماموران در چین بود. دانه ها در سال ۱۹۰۶ بوسیله باغبانی به نام Alexander Allision کاشته شد و اولین تاک در سال ۱۹۱۰ به بار نشست. افرادی که اولین بار این میوه را خوردند طعم آنرا مانند سفرس پنداشتند و به همین علت آنرا سفرس چینی نامیدند ، اما این میوه از خانواده آکتینیدیا می باشد و هیچ ارتباطـــی با خانواده سفـرس ( Grossulariaceae) ندارد.
گونه کشاورزی معروف Actinidia deliciosa “Hayward” حدود سال ۱۹۲۴ توسط Hayward Wright درAvondale پرورش یافت. ابتدا در باغهای خانگی کاشته شد اما کشت تجاری آن در دهه ۴۰ آغاز گشت. امروزه بزرگترین تولید کننده این میوه نیوزیلند است و بعد از آن فرانسه ، آمریکا ، (ایتالیا)) ، اسپانیا و ژاپن قرار دارند.کیوی هنوز هم در سرزمین مادری خود چین تولید می شود اما این کشور هرگز جزو ۱۰ کشور اول تولید کننده این میوه قرار ندارد. در چین عمدتاً این میوه را در نواحی کوهستانی بالای رود Chang Jiang پرورش می دهند. البته در نواحی دیگری از چین نیز از جمله Sichuan و تایوان آنرا کشت می کنند.

دسته بندی:
تقریباً تمام کیویهای تجاری به تعداد کمی از گونه های Actinidia deliciosa: Hayward, Chico و Saanichton 12 تعلق دارند.میوه این گونه ها غیر قابل تشخیص هستند و با تعریفی که از کیوی استاندارد در ابتدای این مقاله ارائه شد مطابقت دارند.

گونه جدیدی از Actinidia chinensis به نام کیوی طلائی با گوشتی زرد و طعمی شیرین همانند میوه سالاد توسط باغداران نیوزیلند تولید شد و در حال حاضر بصورت مقادیر روزافزون در بازارهای جهانی معامله می شود.بعضی از گونه های وحشی درچین دارای میوه ای زرد هستند اما به علت کوچکی ارزش تجاری ندارند. سال ۱۹۸۷ دانه های این گیاه به نیوزیلند وارد شد و باغداران پس از یازده سال ازطریق پیوند زدن آنها با کیویهای تاکی سبز نوع جدیدی از این میوه را پرورش دادند. کیوی طلائی دارای پوستی نرم و برنزی رنگ و کلاهک تیزی در انتهای آن است و گوشت آن به رنگ طلائی خاصی می باشد. ارزش تجاری این نوع کیوی از انواع سبز بیشتر است.

۹۴ گونه ازکیوی به ثبت رسیده است که از بین آنها موارد زیر را برای میوه آن کشت می کنند:
● Actinidia deliciosa که سابقاً Actinidia chinensis نامیده می شد و بیشترین نوع تجاری محسوب می شود.
● Actinidia chinensis که شباهت بسیار زیادی به Actinidia deliciosaدارد اما گوشت آن به رنگ سبز ، زرد و حتی قرمز- زرد می باشد.
● Actinidia arguta, kokuwa, tara vine یا کیوی با دوام که کوچکتر است ( ۱۵ –۱۰گرم) و دارای گوشتی و پوستی سبز وخوراکی و مقاوم تر از A.deliciosa می باشد.
●کیوی مقاوم Actinidia cordifolia که مشابه A.argutaاست.
●کیوی مقاوم Actinidia purpurea که همانند A.arguta اما دارای گوشتی قرمز است.
● Actinidia kolomikta, kolomikta, arctic beauty یا کیوی شمالی که میوه هایی بسیار کوچک ( ۸ گرم یاکمتر) تولید می کند و مقاوم ترین گونه محسوب می گردد ( تاحدود ۴۰- درجه سانتیگراد).
● Actinidia polygama, silver vine دارای میوه هایی ریز است.

پرورش دهندگان ، با پیوند گونه های قبلی گونه های پیوندی را بوجود آورده اند.

kiwi_fruit

گیاه شناسی:

کیوی فروت یک گیاه چند ساله، قوی و دو پایه بوده و به صورت بوته بالا رونده­ای است که طول آن به ۹ متر می­رسد. یک تاک سالم منطقه­ای به عرض feet 15 – ۱۰، به طول feet 18 – ۲۴ و به ارتفاع feet 12 -9 را تحت پوشش خود قرار می­دهد. در کشت آن از سیستم داربستی[۱] استفاده می­کنند.
برگ­ها، متناوب، خزان­پذیر و دارای دمبرگ بلند­اند و بشکل تخم مرغی نزدیک به دایره و در قسمت انتهایی قلبی شکل می­باشد. طول برگ­های آن ۵/۷ تا ۵/۱۲ سانتی­متر می­باشد. برگ­های جوان با کرک­های قرمز پوشیده شده،در حالی که برگ­های بالغ به رنگ سبز سیر که در قسمت فوقانی بی مو و در قسمت زیرین دارای کرک سفید متراکم و رگه­هایی به رنگ روشن می­باشد.
گل­ها معطر و دو پایه یا دو جنس­اند که تنها یا به صورت سه تایی در محور برگ قرار گرفته­اند. ۵ کاسبرگ، ۵ تا ۶ گلبرگ که در ابتدا سفید بوده و در نهایت به زرد تغییر رنگ می­دهد. عرض گلبرگ­ها ۵/۲ تا ۵ سانتی­متر می­باشد.دوره گلدهی آن چندین هفته و بسته به شرایط آب و هوایی از اوائل مه تا ژوئن ادامه دارد. از گیاهان دو پایه و شامل هر دو گل نر و ماده، بنابراین براساس نیاز گیاه از هر دو جنس میوه تولید خواهد شد. میوه­هایی که از گل­های نر تولید می­شود مرغوبیت کمتری دارد.
میوه مستطیلی یا بیضی، تخم مرغی به طول ۲۵/۶ سانتی­متر با پوست قهوه­ای خرمایی و با موهای خشک ایستاده، کوتاه و انبوه پوشیده شده است.
گوشت میوه تا زمانی که کاملاً برسد سفت است. آبدار و خوشمزه، سبز روشن و گاهی اوقات به رنگ زرد، خرمایی و سفید رنگ پریده. بذرهای ریز آن به رنگ زرشکی – ارغوانی و تقریباً سیاه که در هنگام خوردن احساس نمی­شود.
طعم آن ملس تا کاملاً اسیدی، قدری شبیه به انگور فرنگی و کمی نزدیک به توت فرنگی می­باشد

کشت کیوی:

کیوی در بیشترنواحی معتدل رشد می کند. درمناطقی که گونه Actinidia deliciosa مقاوم نیست به جای آن انواع دیگر گونه ها پرورش می یابند. این میوه را بصورت تجاری درسازه های محکم کشت می کنند بطوریکه می توان در هر آکرچندین تن محصول برداشت کرد که بیش از مقداری است که تاکهای ضعیف می توانند حاصل کنند. آنها معمولاً به یک سیستم آبیاری مجهز می باشند که علاوه بر آبیاری مانع از یخ زدگی آنها در بهار می شود.

ارزش غذایی کیوی:

کیوی منبعی غنی و سرشار از ویتامین C است و مقدار ویتامین C آن از پرتقال نیز بیشتر است. همچنین دانه‌های سیاه آن حاوی ویتامین D است. کیوی همچنین دارای ویتامین A ویتامین‌های B۱، B۲، B۳ و سایر ویتامین‌های گروه ب می‌باشد. کیوی از میوه‌های بسیار کم کالری است. در ۱۰۰ گرم کیوی ۴۷ کالری وجود دارد. و از جهت میزان کالری همردیف زردآلو و نارنگی است. مقدار پتاسیم آن از موز بیشتر است. از میزان منیزیم بسیار بالایی نیز برخوردار است و به همین خاطر نیز امکان مبتلا شدن به بعضی از سرطان‌ها و بیمارهای قلبی را کاهش می‌دهد. همچنین دارای مس، آهن و فسفر است. کیوی میوه‌ای است که مواد غذایی بالا و در صد کالری بسیار پایینی دارد، از اینرو می‌توان آن را در رده میوه‌های بسیار مفید قرار داد.

ارزش اقتصادی کیوی:

پرورش کیوی فروت از نظر اقتصادی یکی از مهم­ترین صنایع کشاورزی جهان است. امروزه در کشور­های مختلف مانند: نیوزیلند، آمریکا، ایتالیا، فرانسه و شیلی در سطح وسیع و به طریق صنعتی کشت می­گردد.

سرمایه­گذاری برای احداث نهالستان و تهیه و آماده نمودن زمین و ایجاد تاسیسات لازم و هزینه­های کارگری و نصب لوله­های آبرسانی و استقرار قیم­ها و داربست­ها و مدتی را که بهره­برداری از سرمایه بطول می­انجامد همه اینها از عواملی هستند که نرخ و بهای محصول را بطور سرسام­آور افزایش می­دهند.
محصول باغ کیوی از نظر اقتصادی تا ۲۵ سال قابل بهره­برداری است و بطور متوسط محصول سالیانه آن در هکتار ۲۰ تن می­باشد.

بر این اساس با آنکه بازدهی باید متناسب با سرمایه­گذاری باشد، ولی وضع اقتصادی و وضع تولید دو عامل مهم و تعیین کننده در قیمت­ها خواهد بود. برای مثال در بعضی مزارع که تمام اصول علمی و شرایط جوی مناسب بکار گرفته شده، محصول­های وارد که به ۵۰ تن در هکتار رسیده است و این خود دلیل بر بکارگیری مدیریت صحیح و تکنولوژی فنی کشاورزی است.

با توجه به مراتب بالا هزینه نگهداری و سرمایه­گذاری احداث باغ در مدت بیست سال به حدی است که سود­دهی سرمایه در این رشته اقتصادی بیش از ۵۰% می­باشد. از آنجا که سرمایه اصلی یعنی تهیه و خرید زمین و باغ هنوز در اختیار سرمایه­گذار است بنابراین سود سالیانه سایر خسارات و زیان­های ناشی از بروز سرما یا در اثر وزش باد­های شدید و طوفان­های سهمناک و با توجه به احتمال نابودی و تلف شدن محصول در حین حمل و نقل و یا در اثر آفات انباری و سایر ضرر­های پیش­بینی نشده را می­تواند بپوشاند و با محاسبه تمام معیار­ها و احتمالات مثبت و منفی پرورش کیوی فروت از سود سرشار و بدون ضرری برخوردار است.

اسامی کیوی در زبان چینی:

● هلوی میمون Macaco : (猕猴桃 Mi2 hou2 tao2) رایج ترین نامها.
● میوه عجیب یا غیر عادی(奇異果 qi2 yi4 guo3) رایج ترین نام در تایوان و هنگ کنگ (奇异果 kay yee goh). ترانویسی تقریباً شبیه کیوی است.
● هلوی Yang (阳桃 Yang2 tao2)
● هلوی Goat (羊桃 yang2 tao2)
● گلابی کرکدار(毛梨 mao2 li2)
● گلابی تاکی (藤梨 teng2 li2)

چون عموماً نام گیاه معروف سفرس را برای این گیاه جدید بکارمی بردند میوه کیوی را سفرس چینی نامیدند. با این همه شرکت صادرات میوه و سبزیجات Turner و Growers نیوزیلند برای ایجاد تقاضاهای بیشتر این میوه نام کیوی را در سال ۱۹۵۹ برای آن انتخاب کرد ( برگرفته از نام پرنده بی پرواز بومی به همین نام). پرورش دهندگان نیز به تدریج این نام را بکار بردند و در سال ۱۹۷۴ نام کیوی بصورت نام رسمی تجاری این میوه درآمد. نام قدیمی آن هنوز گاهی اوقات در استرالیا مورد استفاده قرار می گیرد.
درآمریکای شمالی بخش “میوه” را از کلمه اصلی حذف کرده و فقط به آن کیوی می گویند و برای بیشتر مردم نام کیوی تداعی کننده میوه است تا پرنده ای به همین نام . این نوع کاربرد اشکالات کوچکی را بوجود آورد و بسیاری از مردم نیوزیلند را ناراحت کرد.برای جلوگیری از سردرگمی خارجیان درباره این موضوع که کیوی به معنی پرنده است یا میوه ویا فردی ازنیوزیلند،اکنون بیشتر کیویهای نیوزیلند تحت نام تجاری است.

دلایل مصرف کیوی:

۱- ۳ گرم فیبـر دارد که کلستـرول را کاهش داده از سرطان جلوگیـری می کند و به کنترل انسولین کمک می نماید.

۲- در مقایسه با یک عدد پرتقال هم اندازه خود ‘ ویتامین C بیشتری دار

۳- حاوی مقادیر قابل توجهی آنتی اکسیدان محلول در چربی است( ویتامینA و E ) که برای مبارزه با رادیکالهای آزاد مفید می باشد.

۴- حاوی فیتوناتریفت هایی از جمله کاروتنوئید و فلاوونوئید است که تحقیقات نشان داده که DNA را از آسیبهای مربوط به اکسیژن محافظت می کند.

۵- حدود ۱۰% از پتاسیم پیشنهادی روزانه را داراست ( حدود ۳۰۰ میلی گرم ) .

۶- حاوی مقادیر زیادی فولات است که بدن را در مقابل بیماریهای قلبی ‘ سرطان و غیره محافظت می کند و برای شکل گیری هموگلوبین حامل اکسیژن ضروری است.

خواص کیوی:

استرس، مواد مضر و کمبود خواب، روی بدن انسان اثر می گذارد. هر کس که می خواهد به این وضع گرفتار نشود، باید در روز ۴ عدد کیوی بخورد. مطالعات دانشمندان ایتالیایی نشان داده است که دیابتی هایی که مرتب مقدار زیادی ویتامینC دریافت می کنند، میزان کلسترول و انسولین پایینی دارند. کیوی برای تامین ویتامین ث منبع خوبی است.این میوه به لحاظ داشتن ریز مغذی‌های مختلف از ارزش‌ غذایی بسیار بالایی برخوردار است. به ‌طوری که هر سهم از این میوه قادر است ۹۵ درصد نیاز روزانه به ویتامین C را تأمین کند.کاهش قدرت ماهیچه‌ای و قدرت بینایی نیز در سالمندانی که از این میوه به‌طور مداوم استفاده می‌کنند کمتر دیده می‌شود. این میوه به دلیل خاصیت کاهندگی که بر سطح تری گلیسیرید دارد، از غلظت خون می‌کاهد و از تنگ شدن عروق و نهایتاً بروز انواع سکته‌ها جلوگیری می ‌کند. کیوی مانند قرص آسپیرین موجب رقیق شدن خون شده، از ایجاد پلاک در خون جلوگیری می کند . آسپیرین از داروهایی است که به رغم عوارض جانبی آن همواره باید از سوی افراد مبتلا و حتی مستعد به مصرف برسد و عوارضی نظیر التهاب، زخم و حتی خونریزی روده را ایجاد می‌کند، در حالی که مصرف روزانه دو عدد کیوی می‌تواند همان اثر را داشته باشد. بر خلاف آسپیرین این میوه دارای ترکیباتی نظیر ویتامین C ،E ، پلی فنول‌ها، پتاسیم، مس و منیزیم است که همه آنها در حفظ سلامت قلب و عروق ضروری به نظر می ‌رسند. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۴ روی تعدادی داوطلب به انجام رسید، دیده شد که در این افراد با مصرف روزانه ۲ تا ۳ عدد کیوی در مدت ۲۸ روز، به میزان ۱۸ درصد از میزان عوامل ایجاد کننده بیماری‌های قلبی و ۱۵ درصد از سطح تری گلیسیرید کاسته شده است. از این رو متخصصان علم تغذیه این میوه را به بیماران قلبی توصیه می‌کنند و آن را برای پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی مهم می ‌دانند.

پر از ویتامین C

شما هم دقت کرده اید که با سرد شدن هوا بسیاری از میوه ها و سبزی هایی که منبع ویتامین C هستند در دسترسمان قرار می گیرند. از انواع مرکبات گرفته تا کلم های مختلف و حتی کیوی. انگار خداوند می خواهد با نعمات بی پایانش ما را از هر سرماخوردگی و بیماری عفونی محافظت کند. بله این میوه نیز یکی از منابع مناسب ویتامین C است و می دانید که خوردن مواد غذایی غنی از این ماده مغذی دفعات ابتلا به سرماخوردگی را به حداقل می رساند.
به طوری که مطالعات نشان داده اند، در هر عدد کیوی متوسط که ۴۶ کالری انرژی دارد، ۵۷ میلی گرم ویتامین C است. به این دلیل متخصصان تغذیه این میوه را منبع عالی این ویتامین معرفی میکنند. حتماً می دانید که بررسی ها نشان داده اند افرادی که در برنامه غذایی روزانه خود از انواع آنتی اکسیدانها استفاده میکنند کمتر به بیماریهای قلبی عروقی، حملات قلبی وانواع سرطانها دچار شده و سیستم ایمنی شان در شرایط رویارویی با استرسها، قو یتر عمل خواهد کرد. یادتان باشد که هرچه کیوی هایتان رسیده تر باشند، آنتی اکسیدان بیشتری خواهند داشت و مغذی تر خواهند بود.

800px-Kiwi_blossom_in_Persia_2014

فیبری محافظ قلب

علاوه بر ویتامین C، کیوی منبع غذایی مناسب فیبر نیز هست. به طوری که در هر عدد از آن ۵/۲ گرم از این ماده مغذی وجود دارد. جالب است بدانید، بررسی ها نشان داده اند، رژیمهایی که فیبر غذایی بالایی دارند ، نمی گذارند سطح کلسترول به حد غیرمجاز و بیمارگونه برسد پس در محدوده طبیعی باقی می ماند و به این ترتیب ریسک ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی و حملات قلبی کم می شود.

همچنین، به دلیل باند شدن فیبرها به ترکیبات سمی در روده بزرگ و دفع سریعترشان، احتمال بروز سرطان کولون به حداقل می رسد و سطح قند خون نیز در حد طبیعی تنظیم می شود. به این دلیل خوردن این میوه برای دیابتی ها، کسانی که سابقه بیماری قلبی دارند و یا چربی خونشان بالاست، توصیه می شود.

آسم و کیوی

همانطور که گفتیم این میوه سرشار از ویتامین C است. دیده شده، دریافت این ماده مغذی در کاهش علایم بیماری آسم بسیار موثر است. از این رو، متخصصان تغذیه کلیه منابع غذایی این ویتامین را به بیماران توصیه می کنند.

به علاوه، در مطالعه ای که روی ۱۸۷۳۷ کودک ساکن مرکز و جنوب ایتالیا به انجام رسیده، مشاهده شده است کودکانی که در هفته پنج تا هفت عدد کیوی را میل می کنند دارای علایم تنفسی کمتری نسبت به کودکانی هستند که فقط یک عدد از این میوه را می خورند. آنها کمتر به سرفه خصوصا سرفه های شبانه و مزمن می افتند و در کل شمار این سرفه ها کاهش چشمگیری پیدا می کند. به طوری که سرفه های شدید به میزان ۴۱ درصد و کلیه علایم به میزان ۳۲ درصد افت می کند.

کیوی پادزهر سیگار 

سیگاری ها به ویتامین C بیشتری نیاز دارندو زیرا مواد سمی مخصوصاً رادیکالهلی آزاد موجود در دود سیگار ویتامینها را از بین می برد. بنابراین سیگاریها باید حدود ۴۰% بیشتر ویتامین C مصرف کنند. این مقدار با خوردن ۲ عدد کیوی کسب می شود.

کیوی بمبی علیه استرس 

استرس و کمبود خواب روی بدن انسان اثر می گذارد. هرکس می خواهد به این وضع دچار نشود باید در روز ۴ عدد کیوی بخورد. ۴ عدد کیوی را در طول روز تقسیم کنید. مثلاً صبح’ ظهر’ بعدازظهرو عصر. چون بدن انسان نمی تواند ویتامین C را ذخیره کند.

Fresh-Kiwi-Fruit-Photo-5

کیوی و مبارزه با ناتوانی جنسی در مردان

کیوی حاوی آمینواسیدی به نام «آرژینین» بوده که می‌تواند در درمان ناتوانی جنسی مردان موثر باشد.

اثرات کیوی آن بر سلامت جنین

کیوی حاوی ماده ارزشمندی به نام «فولات» می‌باشد که وجود آن برای زنان به ویژه در دوران قبل از بارداری و در دوره بارداری ضروری است. این ماده به رشد سلول‌های خون جنین کمک می‌کند.

کیوی و سلامت چشم

کیوی منبع غنی از لوتئین و زآگزانتین می‌باشد. این ترکیبات به طور طبیعی در چشم انسان وجود دارند. لوتئین از بروز برخی بیماری‌های چشمی از قبیل آب مروارید و آب سیاه پیشگیری می‌کند. زآگزانتین نیز همراه با لوتئین عمل کرده و در سلامت و بهداشت چشم مؤثر می‌باشد. طی تحقیقات انجام شده، خوردن ۳ عدد یا بیشتر میوه کیوی در روز می‌تواند خطر ابتلا به پیرچشمی را که اکثراً در افراد میانسال اتفاق می‌افتد، کاهش دهد.

ServeImage
کیوی و سرطان

میوه کیوی حاوی «فلاوونوئید» و «کاروتنوئیدها» می‌باشد که دارای اثرات آنتی‌اکسیدان هستند. این «فیتونوترینت‌ها» از DNA بدن محافظت کرده و در نتیجه با جلوگیری از آسیب دیدن DNA می‌توانند از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری نمایند.

خوردن میوه کیوی هر روز صبح به مثابه آسپرین عمل کرده و در سلامت قلب موثر می‌باشد، زیرا از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند

سلامت پوست

کیوی سرشار از ویتامین E است. این ویتامین نوعی آنتی‌اکسیدان بوده که می‌تواند از تخریب سلول‌های پوستی جلوگیری کرده و در نتیجه بر سلامت و بهداشت پوست اثرات مثبت دارد.

سلامت سیستم ایمنی

کیوی به علت داشتن ویتامین C به میزان زیاد و همچنین ترکیبات آنتی‌اکسیدانی فراوان در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است.

کیوی و فشار خون

کیوی منبع غنی از یک الکترولیت مهم به نام پتاسیم می‌باشد. پتاسیم با تنظیم کردن مایعات و الکترولیت بدن نقش مهمی در سلامت و فعالیت سلول‌های بدن ایفا می‌کند و با تأثیر بر سدیم اضافی موجود در بدن، به کنترل ضربان قلب و فشار خون کمک موثری می‌نماید.

ویتامین E نیز تأثیر مشابهی با ویتامین C دارد اما آنتی‌اکسیدان حلال در چربی 
است، میوه کیوی به دلیل داشتن این دو ویتامین به حفاظت بدن در مقابل «رادیکال‌های آزاد» حفظ می‌کند

میزان تولید کیوی در جهان:

کشورهای برتر تولید کننده کیوی در سال ۲۰۰۷ (هزار تن)22میزان تولید در جهان

800px-2005kiwi_fruit

مضرات میوه کیوی:

کیوی دارای مقدار زیادی اگزالات است که موجب تشکیل سنگ در کلیه و کیسه صفرا می شود. به همین دلیل بار یافراد مستعد سنگ کلیه و سنگ صفرا مضر است.

ویتامین E یکی از ویتامین های محلول در چربی است. دلیل اهمیت این ویتامین خاصیت آنتی اکسیدانی آن می باشد که عبارتست از کاهش عوامل شیمیایی مخربی که در اثر استرس های فیزیولوژیکی و محیطی در بدن به وجود می آیند. روغن های گیاهی، مغزها و جوانه گندم از منابع غذایی ویتامین E به شمار می روند.

تحقیقات اخیر محققان فرانسوی نشان می دهد که دو میوه آووکادو و کیوی نیز سرشار از ویتامین E هستند. آووکادو میوه ای روغنی است که به دلیل دارا بودن بسیاری از مواد مغذی به ویژه اسیدهای چرب مفید می تواند به عنوان یکی از اجزای سالاد سبزیجات ،به رژیم غذایی افزوده شود.

کیوی به دلیل دارا بودن مقادیر بالایی از مواد مغذی از جمله ویتامین C و فلاونوئیدهای مختلف اهمیت بسیار زیادی در تامین سلامت و پیشگیری از بیماری های مختلف دارد. بر اساس مطالعات اخیر از این پس کیوی به عنوان یکی از منابع ویتامین E نیز به شمار رفته و در پیشگیری از انواع سرطان ها نقش دارد.

نکته مهم این است که بخش عمده ویتامین E، در پوست کیوی موجود است، بنابراین توصیه می شود که این میوه را به خوبی شسته و با پوست مصرف نمایید.

800px-باغ_کیوی

نحوه نگهداری کیوی:

هنگام خرید این میوه آن را در میان انگشتان خود قرار دهید و در صورتی که بر اثر فشار جزئی ‘ نرمی زیر دستان خود احساس کردید از خرید آن صرفنظر کنید. این میوه را می توانید در دمای اتاق نگهداری کرده و به مدت چند روز ذخیره کنید.
هرگز این میوه را کنار سیب ‘ گلابی و سیب زمینی قرار ندهید زیرا از این میوه ها گازی متصاعد می شود که موجب رسیدن بیش از حد این میوه می شود.اما اگر نارس باشد می توان ان را در کنار میوه های ذکر شده قرار داد تا فرایند رسیدن تسریع شود.هرگز به اندازه میوه توجه نکنید و تصور نکنید میوه بزرگتر ارزش تغذیه ای بیشتری دارد.
انواعی را انتخاب کنید که خیلی سفت و خیلی نرم نباشند. این میوه ظریف به هنگام رسیدن، مقداری گاز اتیلن متصاعد می‏کند، بنابراین میوه را به دقت و به آرامی باید چید، زیرا هر گونه ضربه‏ای موجب تخمیر اتیلن می‏شود و میوه را زودتر از موعد نرم و مچاله می‏کند. به هیچ وجه نباید انبارکیوی با سایر میوه‏ها در یک جا قرار گیرد، مخصوصا با سیب و گلابی که گاز اتیلن متصاعد شده آنها بیش از دیگر میوه‏ هاست . هنگام خرید این میوه نمونه‌ای از آن را در میان انگشتان خود قرار دهید و درصورتی که بر اثر فشار جزئی، نرمی زیر دستان خود احساس کردید از خریدن آن صرف ‌نظر کنید.
این میوه را می‌توانید در دمای اتاق نگهداری کرده، آن‌را به مدت چند روز ذخیره کنید. هرگز این میوه را کنار سیب، گلابی و سیب زمینی قرار ندهید، زیرا از این میوه‌ها گازی متصاعد می‌شود که موجب رسیدن بیش از اندازه این میوه می‌شود. به علاوه، توصیه می‌شود هیچ‌گاه کیوی بسیار نرم یا لک دار نخرید؛ اما در صورتی که میوه شما نارس است می‌توانید آن را در کاغذ همراه میوه‌هایی نظیر سیب، گلابی یا موز قرار دهید تا فرآیند رسیدن تسریع شود. هرگز به اندازه میوه توجه نداشته باشید، زیرا در میزان مواد مغذی موجود در آن تاثیری ندارد. تصور نکنید میوه درشت‌تر دارای مقدار بیشتری ماده مغذی است و ارزش تغذیه ای بیشتری دارد.

روش مصرف کیوی:

علاوه بر استفاده تازه از کیوی، از آن می‏توان در تهیه مربا، شربت، انواع سالادهای میوه و دسرها و همچنین برای تهیه کباب به عنوان تردکننده گوشت استفاده نمود.

نکاتی در مورد کیوی:
میوه کیوی در شمال کشور زودتر از رسیدگی کامل از درخت چیده می­شود. در این زمان قند آن به حد کفایت نیست و بسیار سفت، ترش، بی­مزه و غیر قابل خوردن می­باشد. برای آماده­سازی مصرف، باید آنرا چند روزی در هوای معمول منزل نگهداری کرد و پس از آنکه کمی نرم شد آنرا مصرف نمود.
میوه کیوی مناسب برای مصرف تازه­خوری، می­بایست از نظر اندازه منطبق با ویژگی­های رقم باشد. نسبت به حالت­های اولیه حین برداشت که بسیار سفت است کمی نرم شده باشد به طوری که با فشار دست و کف انگشتان دست این نرمی حس شود. عاری از چین و چروک باشد. چین و چروک­دار بودن میوه نشانه آب از دست دادن میوه است که به همراه آن کیفیت و مواد غذایی میوه نیز تحت اثر سوء قرار می­گیرد. میوه باید عاری از لکه­های نرم مربوط به پوسیدگی­های قارچی به ویژه در قسمت دمگل باشد. بریدگی و لک نداشته باشد و عاری از وجود هر گونه آفات باشد.

۱- کیوی خام نیز دارای مقادیر زیادی آنزیم به نام پاپایین است که از نظر تجاری برای نرم کردن گوشت مفید است، اما احتمال دارد برای بعضی از افراد آلرژ‌ی‌زا باشد. بویژه افرادی که به آناناس حساسیت دارند مستعد حساسیت به این میوه هم هستند.

۲- کیوی را می‌توانید در دمای اتاق نگهداری کرده، آن ‌را به مدت چند روز ذخیره کنید.

۳- ‌هرگز کیوی را کنار سیب و گلابی قرار ندهید. کیوی به هنگام رسیدن مقداری گاز اتیلن از خود متصاعد می‌کند این گاز باعث رسیدن میوه‌های دیگری چون سیب و گلابی می‌شود، لذا نباید محل نگهداری کیوی با سایر میوه‌ها یکی باشد.

۴- در هنگام خرید کیوی اگر بر اثر فشار جزئی، نرمی زیر دستان خود احساس کردید از خریدن آن صرف‌نظر کنید.

۵-‌ کیوی دارای اگزالات است. این ترکیب می‌تواند موجب سنگ کلیه شود. به این علت این میوه برای افرادی که مستعد سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا هستند باید با احتیاط مصرف شود.

۶- اگزالات موجود در کیوی مانع جذب کلسیم می‌شود. به این علت بهتر است ۲ تا ۳ ساعت قبل و بعد از مصرف لبنیات این میوه را میل نکنید تا مانع جذب کلسیم نشود.

۷- کیوی طلایی دارای پوستی نرم و برنزی رنگ بوده و گوشت آن به رنگ طلایی است. ارزش تجاری این نوع کیوی از انواع سبز بیشتر است.

۸- کیوی را می‌توانید حلقه کرده و خشک کنید و به جای خوردن چیپس، کیوی خشک شده میل کنید.

نیازمندی های محیطی نهال کیوی

خاک:
ایده آل آن خاک های هوموسی و غنی و کمی اسیدی با زهکش خوب است. ولی به راحتی در خاک باغچه رشد می کند. ریشه های این گیاه نسبت به کوددهی بیش از حد نیاز حساس است و بهتر است که به گیاه در اوایل فصل بهار کود کمی داد و در هنگام گلدهی که معمولا در خرداد ماه است یک کودی مثل ۱۰-۱۰-۱۰ به آن داد. استفاده از کودی فسفره در اولین سال رشد گیاه، کمک به ریشه دهی بهتر آن می کند.

آبیاری:
خاک آن باید همیشه مرطوب بماند. البته در صورت داشتن زهکشی خوب. مواظب باشید در تابستان های گرم، خاک آن خشک نشود.

نور:
کیوی در مکانی آفتابی تا نیم سایه به خوبی رشد و میوه دهی دارد. کاشت آن مکانی با تابش کمتر از ۳ ساعت نور مستقیم آفتاب مانع میوه دهی می شود.

دما:
این گیاه می تواند فصل زمستان را در مناطقی با یخبندان سبک سپری کرده و زنده بماند.

گونه ای دیگر از جنس Actinidia هست به نام A.arguta که می تواند در سرمای تا منفی ۳۰ درجه زنده بماند. میوه این گیاه بسیار کوچک تر از کیوی هست.

تکثیر:
با قلمه گیری از چوب نرم و چوب نیمه سخت می توان این گیاه را تکثیر کرد.

برچسب‌های محصول

برای جدا کردن برچسب‌ها از فاصله استفاده کنید. برای جملات نقل قول تکی (') را به کار ببرید.

نظر خودتان را بنویسید

شما نظر می دهید: نهال کیوی اصلاح شده پیوندی - Kiwi vine Plant - ارسال توسط تیپاکس

شما به این محصول چه امتیازی می‌دهید؟ *

  1 ستاره 2 ستاره 3 ستاره 4 ستاره 5 ستاره
امتیازمحصول
شماره تلفن ارتباط با‌ما : ۰۹۱۲۸۸۸۰۰۲۳