توجه : سفارشات به دلیل تغییرات ۱۵ روز دیگر ارسال می گردد

(0)

نهال گل هورتانسیا ( گل اِدریسی ) - Hydrangea macrophylla Plant - ارسال توسط تیپاکس

بازنگری سریع

گیاه باغی هورتانسیا (گل ادریسی)
نام علمی: Hydrangea macrophylla
نام انگلیسی : Bigleaf hydrangea, Hortensia
در حدود ۸۰ گونه گیاه درختچه ای و گاهی بالارونده در جنس هیدرانژآ دسته بندی می شوند كه در شمال و جنوب آمریكا، شرق آسیا تا جاوه پراكنده اند. در این بین گونه زیبای شبه درختچه ای گل ادریسی، فرم های رویشی و پرورشی بسیاری دارد كه در باغات و حیاط منازل شمال ایران به فراوانی كاشته می شود.این گیاه را به خاطر امکان کشت مصنوعی در زمستان به صورت میلیونی در گلدان ها می کارند.انواع پیش رس آنها در اسفندماه و گونه های دیرگل در اواخر خردادماه گل می دهد. این گلها که گویهای درشت به رنگ های سفید وسرخ و قرمز را تشکیل می دهد معروف همگان است. پاره ای از گونه های گل سرخ آن اگر در زمینهای اسیدی کاشته شوند رنگ گلهایشان به آبی تغییر رنگ می دهد. بنابراین نوع گل آبی به خودی خود وجود ندارد و حاصل اثرات برخی محلول های شیمیایی است. برگ های گل ادریسی تعریق بسیاری دارد پس همه روزه باید خاک گلدان را بررسی نموده و همواره بدان آب داده شود. آب دادن مرتب و حرارت کمتر از 16 درجه ضامن بقای گیاه و دوام گلهای آن در آپارتمان است. پس از تمام شدن گل می توان بوته گیاه را در هوای آزاد کاشت اما باید در زیر انبوه شاخ و برگ های درختان و درخاکی فاقد مواد آهکی صورت گیرد.
در ضمن این گیاه را به خاطر امكان كشت مصنوعی در زمستان به صورت میلیونی در گلدان ها می كارند. انواع پیش رس آن در اسفند و انواع دیررس آن در اواخر خرداد گل می دهند. دارای برگ های تخم مرغی، دندانه دار و براق به رنگ سبز روشن است. گل های آن به شكل گوی های درشت متشكل از گل های ریز به رنگ سفید، صورتی و قرمز و حتی آبی پدیدار می شوند. رنگ گل ها بستگی به PH خاك دارد. در خاك های اسیدی تاPH ۵.۵ گل ها به رنگ آبی یا ارغوانی درمی آیند. اما در خاك های قلیایی باPH بالاتر از این حد گل ها به رنگ قرمز و صورتی درمی آیند. هر كپه گل تشكیل شده است از تعدادی گل كوچك، ناواضح و بارور كه توسط تعداد بیشتری گل های واضح، بزرگتر و نابارور احاطه می شوند. ادریسی نسبت به سرما مقاوم است و مكان آفتابی یا نیم سایه و خاك مرطوب و به خوبی زهكشی شده را می پسندد. نیاز به آبیاری فراوان و مرتب دارد. پس از تمام شدن گل می توان بوته گیاه را در هوای آزاد كاشت. این كار باید در زیر انبوه شاخ و برگ درختان و خاك غیرآهكی صورت گیرد. تكثیر آن از طریق قلمه چوب نرم در تابستان امكان پذیر است. ارتفاع گل ادریسی به ۲-۵/۱ متر و گستردگی اش به۵/۲-۲ متر می رسد.
گًل بیشتر گونه‌ها سفید رنگ است اما به رنگ‌های آبی‌، سرخ، صورتی‌ و بنفش هم یافت میشوند. رنگ آن‌ بستگی به میزان قلیایی بودن خاک و درصد وجود یون‌های فلز‌های گوناگون در آن‌ دارد.
بین ۷۰ تا ۷۵ گونه گًل ادریسی وجود دارد که بیشتر به صورت بوته و یا درختچه‌هایی‌ هستند به طول ۱ تا ۳ متر اما بعضی‌ گونه‌های آن‌ به صورت درختان کوچک و بعضی‌ دیگر، به ویژه در سرزمین‌های حاره، بالا رونده‌های درخت دوستی‌ هستند که تا بلندی ۳۰ متر از درختان بالا میروند.


نکته : نهال ها در حال حاضر در فصل زمستان به صورت خزان و بدون برگ می باشند.

این محصول در حال تامین می باشد!

نام محصول قیمت
نهال گل هورتانسیا ( گل اِدریسی)
19.000 تومان
100000257
عضویت محصول ناموجود
ایمیل
(هنگامی که این محصول موجود بود، به من اطلاع دهید.)

جزییات

هورتانسیا

درختچه ای است با رشدی سریع از خانواده Hydrangeaceae، بومی چین و ژاپن است و می تواند تا ارتفاع بیش از ۲ متر و به همین گستردگی رشد کند. این درختچه به خاطر گل آذین های بزرگ آن پرورش داده می شود.
رنگ گل ها آبی، قرمز، صورتی، ارغوانی روشن و ارغوانی تیره است که وابسته به اسیدیته(PH) خاک است. به طوری که در یک خاک اسیدی رنگ گل ها نزدیک به آبی و در یک خاک قلیایی، رنگ صورتی بیشتری دارد. این تغییر رنگ وابسته به جذب یون آلومینیوم توسط گیاه است.
رقم های تجاری زیادی از این گونه تولید شده همچون رقم Blushing Bride  که گل هایی سفید دارد. رقم های تجاری جدید امروزه دارای سایز های مختلف مثلاً پاکوتاه،  گل های بزرگ تر و گل های پر رنگ تری هستند. یا گل آذین هایی که بسیار بزرگ شده اند.
برگ ها پهن و به شکل تخم مرغ با لبه دندانه دار هستند. برگ ها متقابل بوده و قسمت زیرین آن در بعضی از گونه ها صاف و در بعضی دیگر دارای کرک است.
قابل ذکر است که جوانه های گل و برگ، سمی است (در بعضی از منابع تمام قسمت گیاه هورتانسیا سمی ذکر شده است) که باعث آماس پوست می گردد. از این رو توصیه می شود که به هنگام کار با هورتانسیا از دستکش  استفاده گردد.

نیازهای اکولوژیکی:
این گیاه مکان های آفتابی را پسندیده و نسبت به سایه، باد و سرما مقاوم است. به طوری که تا 15- درجه سانتی گراد را تحمل می کند. ادریسی نسبت به اکثر خاک ها سازگار است.

نیازمندی های محیطی

خاک:                              
به خاکی غنی با زهکش مناسب نیاز دارد. خاکی که با وجود سبکی، رطوبت را هم در خود نگه دارد. بهتر است از خاک برگ در مخلوط خاکی گیاه استفاده شود.
هورتانسیا خاک اسیدی را دوست دارد. اسیدیته (PH) مناسب برای این گیاه ۶ است. در این خاک رنگ گل ها به سمت رنگ آبی است. استفاده از آهک برای چنین خاک هایی باعث قلیایی شدن خاک و تغییر رنگ گل ها به رنگ صورتی است. و بالعکس در خاک قلیایی که رنگ گل ها متمایل به صورتی است استفاده از سولفات آلومینیوم، خاک را اسیدی میکند و باعث می شود رنگ گل ها، آبی یا نزدیک به آبی شود.
هورتانسیا با رنگ گل سفید، تغییر رنگ ندارد.

آبیاری:
این گیاه رطوبت دایمی را دوست دارد و خشکی کشیدن منجر به از بین رفتن آن می شود. از غرقابی کردن خاک این گیاه پرهیز کنید. این کار منجر به زرد شدن برگ ها و حتی از بین رفتن ریشه ها و نابودی گیاه می شود.

نور:
بهترین رشد و گلدهی این گیاه وقتی است که آفتاب صبح و سایه بعدازظهر را داشته باشد.
کمبود نور منجر به عدم گلدهی گیاه، ریزش گل ها، عدم باز شدن تمامی غنچه های روی یک دسته گل، رنگ پریدگی برگ ها و بلند شدن شاخه ها می شود. از طرفی زیاد بودن میزان نور مستقیم آفتاب منجر به سوختگی برگ ها و غنچه ها خواهد شد.

دما:
این گیاه در برابر سرمای شدید زمستانه مقاوم است. و گیاهی است که محیط خنک را می پسندد.
رشد گل های آن در دمای بیش از ۲۲ درجه مطلوب نیست. گیاهی که گل آذینی پر از غنچه داشته باشد. در هوایی خنک تمامی این غنچه ها شکوفا شده و به گل تبدیل می شوند اما در دمای گرم تر و بیش از ۲۲ درجه از میزان شکوفایی غنچه ها کاسته می شود.
کاهش سرما در میانه پاییز می تواند منجر به قهوه ای شدن گل ها و برگ ها و ریزش گل ها شود.

تکثیر:
با بذر می توان این گیاه را تکثیر کرد. ولی روش متداول با قلمه گیری است. قلمه ها بهتر است از ساقه های جوان که هنوز چوبی نشده اند در اواخر بهار و اوایل تابستان تهیه شود. قلمه ها را می توان از قسمت انتهایی ساقه به طول ۱۵-۱۰ سانتیمتر و با قطر حدود یک سانتیمتر تهیه کرد.

هرس:
غنچه های گل های هورتانسیا در ساقه های تولید شده سال قبل تشکیل می شوند و از طرفی در طی رشد گیاه هورتانسیا، ساقه های آن سرزنی می شوند تا رشد شاخه های جانبی تحریک شود. در نتیجه تیره ماه آخرین فرصت برای انجام عمل سرزنی این گیاه است.
هرس به غیر از شاخه خشکیده، بر روی شاخه های قدیمی گیاه صورت می گیرد تا به جوان سازی گیاه و رشد ساقه های جدید کمک کند.

روش نگهداری :
گياه برای رشد بهتر بايد روزانه به مدت سه ساعت در معرض نور مستقيم خورشيد قرار گيرد. در هفته حداقل سه بار گلدان‌ها را آبياری كنيد قبل از آبياری مجدد، دقت كنيد خاك گلدان خشك باشد. PH مناسب برای رشد گياه ۶ است. گل ادريسي از انواع گياهان يك ساله است و پس از يك سال گل می‌دهد.

کاربرد:
از این گیاه برای تزئین حاشیه های دائمی و کاشت در وسط چمن کاری استفاده می شود و خوردن آن‌ مقداری مواد سمّی وارد بدن می‌کند اما برگ یک گونه آن‌ با دقت و به صورت یک نوع چای در ژاپن و کره مصرف میشود. این گیاه فقط
در مناطق معتدل و مرطوب ایران در فضای آزاد قابل استفاده است.

توضیحات:

لازم به ذکر است که رنگ گل گیاه در خاک های اسیدی آبی رنگ و در خاک های قلیایی صورتی خواهد بود.

گلدهي :
در اواخر تابستان و اوايل پاييز به مدت 9-6 هفته براي تشكيل گل كامل زمان مورد نياز است كه دماي پايين و فتو پريود كوتاه در آن موقع از سال نيز به اين امر كمك مي كند. گلها در دماي 18-13 سانتي گراد در تحت هر دو شرايط با فتو پريود كوتاه و بلند به سرعت تحريك مي شوند. فتو پريود كوتاه در دماي 22-19 سانتي گراد باعث تحريك گلدهي مي شود و در دماي بالاتر از 22 درجه سانتي گراد كمتر گلي تحريك نشان مي دهد. كاهش كود دهي در اواخر تابستان نيز به گلدهي كمك مي كند . ساقه هاي ضعيف معمولاً گل نمي دهند و به ساقه هاي كور موسوم هستند.
تداوم فتوپريود كوتاه در زمستان و اوايل بهار ، بزرگ شدن گل را متوقف مي كند و اصطلاحاً آن را به خواب مي برد. در صنعت تجاري گياهاني كه برگهاي آنها حذف شده اند( براي مهار بيماريهاي پوسيدگي انبار گلها ) را در درماي °C9-2 به مدت حداقل 6 هفته براي تحريك رشد سريع گلها انبار مي كنند. نور در طي انبارداري خنك به شكست خواب كمك مي كند. تحقيقات نشان داده كه اسيد ژيبرليك مي تواند جايگزين نياز سرما گذراني يا فتوپريود گياه شود.

بيماريها و آفات:

 از جمله بيماريهاي مهم هورتانسيا مي توان به خشكيدگي ناگهاني در اثر قارچ Botrytis اشاره كرد. كاهش رطوبت نسبي در كاهش اين بيماري و بيماري سفيدك پودري مؤثر است و مكمل اين كار استفاده از قارچ كشها خواهد بود. در انبارها براي جلوگيري از شيوع بيماري برگهاي گياه را حذف ميكنند. براي حذف برگها استفاده از مواد شيميايي از جمله گاز دي تيو كربومات متيل سديم 1.77 ميلي ليتر براي 1متر مكعب يا استفاده از اتيلن را مي توان مورد استفاده قرار داد. اتيلن را مي توان از سيب رسيده به ميزان 1.3 كيلوگرم براي يك متر مكعب توليد كرد.
ميكرو پلاسماها نيز سبب تشكيل گلهاي غيرمعمولي و تغيير شكل اندامهاي گياهي مي شوند و ممكن است موجب توقف رشد در دماي بالاتر از °C19 شود.
ويروسها نيز عامل بيماري در هورتانسيا هستند كه علائم برگي، كوتولگي روزت، حلقه ها و لكه هاي كلروزي از نشانه هاي آن است. ولي با توجه به شرايط محيطي وفصلي متغير مي باشد. با حرارت دادن قلمه ها يا كشت مريستم را عاري از ويروس مي كنند. كنه ها و شته ها نيز از آفات مهم اين گياه به شمار مي روندف كه باسم پاشي از بين مي روند.

مراقبت هاي پس از گلخانه:
حيات گياه پس از مرحله خروج از گلخانه با توجه به تامين رطوبت محيط كشت با قرار دادن در محل خنك با نور كافي و كود دهي منظم مي تواند تداوم يابد. فقدان آبياري از جمله علل اصلي عمر كوتاه پس از گلخانه است. پس از خاتمه دوران گلدهي مي توان با قلمه زدن مجدد و رعايت روند توليد، در سال بعد آن را به گل برد.

برخي مسائل و مشكلات پرورش هورتانسيا:

1-   كور شدن شاخه ها: بدليل عدم تشكيل جوانه هاي گل در نتيجه ي دماي زياد و يا بسيار كم در ماه آخر تابستان و ماههاي اول و دوم پاييز است. بدليل كمبود سطح برگي گياه و نيز كاهش مواد معدني مورد نياز گياه و يا سرزني ديرهنگام نيز ايجاد مي شود.

2-   به گل رفتن برخي شاخه ها در تابستان : اين امر مربوط به نوع قلمه است كه جهت افزايش استفاده شده همچنين برداشت نابهنگام جوانه هاي انتهايي نيز مي تواند اين حالت را ايجاد كند.

3-   سوختگي برگها: در اثر كمبود رطوبت هوا و شدت نور زياد ايجاد مي شود.

4-   زردي برگها (cholorosis) : ناشي از كمبود آهن است اما بدليل ضعف ريشه در جذب آهن، قليايي بودن خاك و كمبود نيتروژن خاك نيز ايجاد مي شود. زردي برگها بلافاصله بعد از انتقال به گلخانه جهت زودرسي بدليل ضعف رشد و نمو ريشه هاست. و با كود دهي و استفاده از سولفات آهن به ميزان gr4 در ليتر و در چند نوبت محلول پاشي برطرف مي شود.

5-   رشد و نمو ضعيف شاخه ها و برگها در زمان زود رسي: علت آن ممكن است كوتاهي دوره ي سرما ي پاييز باشد. گرمي هوا در پاييز و دير سرد شدن هوا  نيز در اين حالت مؤثر است.

6-   رشد فوق العاده شاخه ها : به دلايل زير رخ مي دهد.

الف) به تأخير افتادن سرماي پاييز و در نهايت رسيدن دما به زير °C15

ب) روزهاي بلند بهاره

ج) برخي رقمها به طور طبيعي پر رشد هستند.

د) فاصله كم گلدانهاي گياه در گلخانه

براي كنترل رشد گياه مي توان از محلول پاشي با B9  (B6) به غلظت 0.75 درصد در اواخر خرداد استفاده كرد.

 

 

اطلاعات اضافی

توصیف

هورتانسیا

درختچه ای است با رشدی سریع از خانواده Hydrangeaceae، بومی چین و ژاپن است و می تواند تا ارتفاع بیش از ۲ متر و به همین گستردگی رشد کند. این درختچه به خاطر گل آذین های بزرگ آن پرورش داده می شود.
رنگ گل ها آبی، قرمز، صورتی، ارغوانی روشن و ارغوانی تیره است که وابسته به اسیدیته(PH) خاک است. به طوری که در یک خاک اسیدی رنگ گل ها نزدیک به آبی و در یک خاک قلیایی، رنگ صورتی بیشتری دارد. این تغییر رنگ وابسته به جذب یون آلومینیوم توسط گیاه است.
رقم های تجاری زیادی از این گونه تولید شده همچون رقم Blushing Bride  که گل هایی سفید دارد. رقم های تجاری جدید امروزه دارای سایز های مختلف مثلاً پاکوتاه،  گل های بزرگ تر و گل های پر رنگ تری هستند. یا گل آذین هایی که بسیار بزرگ شده اند.
برگ ها پهن و به شکل تخم مرغ با لبه دندانه دار هستند. برگ ها متقابل بوده و قسمت زیرین آن در بعضی از گونه ها صاف و در بعضی دیگر دارای کرک است.
قابل ذکر است که جوانه های گل و برگ، سمی است (در بعضی از منابع تمام قسمت گیاه هورتانسیا سمی ذکر شده است) که باعث آماس پوست می گردد. از این رو توصیه می شود که به هنگام کار با هورتانسیا از دستکش  استفاده گردد.

نیازهای اکولوژیکی:
این گیاه مکان های آفتابی را پسندیده و نسبت به سایه، باد و سرما مقاوم است. به طوری که تا 15- درجه سانتی گراد را تحمل می کند. ادریسی نسبت به اکثر خاک ها سازگار است.

نیازمندی های محیطی

خاک:                              
به خاکی غنی با زهکش مناسب نیاز دارد. خاکی که با وجود سبکی، رطوبت را هم در خود نگه دارد. بهتر است از خاک برگ در مخلوط خاکی گیاه استفاده شود.
هورتانسیا خاک اسیدی را دوست دارد. اسیدیته (PH) مناسب برای این گیاه ۶ است. در این خاک رنگ گل ها به سمت رنگ آبی است. استفاده از آهک برای چنین خاک هایی باعث قلیایی شدن خاک و تغییر رنگ گل ها به رنگ صورتی است. و بالعکس در خاک قلیایی که رنگ گل ها متمایل به صورتی است استفاده از سولفات آلومینیوم، خاک را اسیدی میکند و باعث می شود رنگ گل ها، آبی یا نزدیک به آبی شود.
هورتانسیا با رنگ گل سفید، تغییر رنگ ندارد.

آبیاری:
این گیاه رطوبت دایمی را دوست دارد و خشکی کشیدن منجر به از بین رفتن آن می شود. از غرقابی کردن خاک این گیاه پرهیز کنید. این کار منجر به زرد شدن برگ ها و حتی از بین رفتن ریشه ها و نابودی گیاه می شود.

نور:
بهترین رشد و گلدهی این گیاه وقتی است که آفتاب صبح و سایه بعدازظهر را داشته باشد.
کمبود نور منجر به عدم گلدهی گیاه، ریزش گل ها، عدم باز شدن تمامی غنچه های روی یک دسته گل، رنگ پریدگی برگ ها و بلند شدن شاخه ها می شود. از طرفی زیاد بودن میزان نور مستقیم آفتاب منجر به سوختگی برگ ها و غنچه ها خواهد شد.

دما:
این گیاه در برابر سرمای شدید زمستانه مقاوم است. و گیاهی است که محیط خنک را می پسندد.
رشد گل های آن در دمای بیش از ۲۲ درجه مطلوب نیست. گیاهی که گل آذینی پر از غنچه داشته باشد. در هوایی خنک تمامی این غنچه ها شکوفا شده و به گل تبدیل می شوند اما در دمای گرم تر و بیش از ۲۲ درجه از میزان شکوفایی غنچه ها کاسته می شود.
کاهش سرما در میانه پاییز می تواند منجر به قهوه ای شدن گل ها و برگ ها و ریزش گل ها شود.

تکثیر:
با بذر می توان این گیاه را تکثیر کرد. ولی روش متداول با قلمه گیری است. قلمه ها بهتر است از ساقه های جوان که هنوز چوبی نشده اند در اواخر بهار و اوایل تابستان تهیه شود. قلمه ها را می توان از قسمت انتهایی ساقه به طول ۱۵-۱۰ سانتیمتر و با قطر حدود یک سانتیمتر تهیه کرد.

هرس:
غنچه های گل های هورتانسیا در ساقه های تولید شده سال قبل تشکیل می شوند و از طرفی در طی رشد گیاه هورتانسیا، ساقه های آن سرزنی می شوند تا رشد شاخه های جانبی تحریک شود. در نتیجه تیره ماه آخرین فرصت برای انجام عمل سرزنی این گیاه است.
هرس به غیر از شاخه خشکیده، بر روی شاخه های قدیمی گیاه صورت می گیرد تا به جوان سازی گیاه و رشد ساقه های جدید کمک کند.

روش نگهداری :
گياه برای رشد بهتر بايد روزانه به مدت سه ساعت در معرض نور مستقيم خورشيد قرار گيرد. در هفته حداقل سه بار گلدان‌ها را آبياری كنيد قبل از آبياری مجدد، دقت كنيد خاك گلدان خشك باشد. PH مناسب برای رشد گياه ۶ است. گل ادريسي از انواع گياهان يك ساله است و پس از يك سال گل می‌دهد.

کاربرد:
از این گیاه برای تزئین حاشیه های دائمی و کاشت در وسط چمن کاری استفاده می شود و خوردن آن‌ مقداری مواد سمّی وارد بدن می‌کند اما برگ یک گونه آن‌ با دقت و به صورت یک نوع چای در ژاپن و کره مصرف میشود. این گیاه فقط
در مناطق معتدل و مرطوب ایران در فضای آزاد قابل استفاده است.

توضیحات:

لازم به ذکر است که رنگ گل گیاه در خاک های اسیدی آبی رنگ و در خاک های قلیایی صورتی خواهد بود.

گلدهي :
در اواخر تابستان و اوايل پاييز به مدت 9-6 هفته براي تشكيل گل كامل زمان مورد نياز است كه دماي پايين و فتو پريود كوتاه در آن موقع از سال نيز به اين امر كمك مي كند. گلها در دماي 18-13 سانتي گراد در تحت هر دو شرايط با فتو پريود كوتاه و بلند به سرعت تحريك مي شوند. فتو پريود كوتاه در دماي 22-19 سانتي گراد باعث تحريك گلدهي مي شود و در دماي بالاتر از 22 درجه سانتي گراد كمتر گلي تحريك نشان مي دهد. كاهش كود دهي در اواخر تابستان نيز به گلدهي كمك مي كند . ساقه هاي ضعيف معمولاً گل نمي دهند و به ساقه هاي كور موسوم هستند.
تداوم فتوپريود كوتاه در زمستان و اوايل بهار ، بزرگ شدن گل را متوقف مي كند و اصطلاحاً آن را به خواب مي برد. در صنعت تجاري گياهاني كه برگهاي آنها حذف شده اند( براي مهار بيماريهاي پوسيدگي انبار گلها ) را در درماي °C9-2 به مدت حداقل 6 هفته براي تحريك رشد سريع گلها انبار مي كنند. نور در طي انبارداري خنك به شكست خواب كمك مي كند. تحقيقات نشان داده كه اسيد ژيبرليك مي تواند جايگزين نياز سرما گذراني يا فتوپريود گياه شود.

بيماريها و آفات:

 از جمله بيماريهاي مهم هورتانسيا مي توان به خشكيدگي ناگهاني در اثر قارچ Botrytis اشاره كرد. كاهش رطوبت نسبي در كاهش اين بيماري و بيماري سفيدك پودري مؤثر است و مكمل اين كار استفاده از قارچ كشها خواهد بود. در انبارها براي جلوگيري از شيوع بيماري برگهاي گياه را حذف ميكنند. براي حذف برگها استفاده از مواد شيميايي از جمله گاز دي تيو كربومات متيل سديم 1.77 ميلي ليتر براي 1متر مكعب يا استفاده از اتيلن را مي توان مورد استفاده قرار داد. اتيلن را مي توان از سيب رسيده به ميزان 1.3 كيلوگرم براي يك متر مكعب توليد كرد.
ميكرو پلاسماها نيز سبب تشكيل گلهاي غيرمعمولي و تغيير شكل اندامهاي گياهي مي شوند و ممكن است موجب توقف رشد در دماي بالاتر از °C19 شود.
ويروسها نيز عامل بيماري در هورتانسيا هستند كه علائم برگي، كوتولگي روزت، حلقه ها و لكه هاي كلروزي از نشانه هاي آن است. ولي با توجه به شرايط محيطي وفصلي متغير مي باشد. با حرارت دادن قلمه ها يا كشت مريستم را عاري از ويروس مي كنند. كنه ها و شته ها نيز از آفات مهم اين گياه به شمار مي روندف كه باسم پاشي از بين مي روند.

مراقبت هاي پس از گلخانه:
حيات گياه پس از مرحله خروج از گلخانه با توجه به تامين رطوبت محيط كشت با قرار دادن در محل خنك با نور كافي و كود دهي منظم مي تواند تداوم يابد. فقدان آبياري از جمله علل اصلي عمر كوتاه پس از گلخانه است. پس از خاتمه دوران گلدهي مي توان با قلمه زدن مجدد و رعايت روند توليد، در سال بعد آن را به گل برد.

برخي مسائل و مشكلات پرورش هورتانسيا:

1-   كور شدن شاخه ها: بدليل عدم تشكيل جوانه هاي گل در نتيجه ي دماي زياد و يا بسيار كم در ماه آخر تابستان و ماههاي اول و دوم پاييز است. بدليل كمبود سطح برگي گياه و نيز كاهش مواد معدني مورد نياز گياه و يا سرزني ديرهنگام نيز ايجاد مي شود.

2-   به گل رفتن برخي شاخه ها در تابستان : اين امر مربوط به نوع قلمه است كه جهت افزايش استفاده شده همچنين برداشت نابهنگام جوانه هاي انتهايي نيز مي تواند اين حالت را ايجاد كند.

3-   سوختگي برگها: در اثر كمبود رطوبت هوا و شدت نور زياد ايجاد مي شود.

4-   زردي برگها (cholorosis) : ناشي از كمبود آهن است اما بدليل ضعف ريشه در جذب آهن، قليايي بودن خاك و كمبود نيتروژن خاك نيز ايجاد مي شود. زردي برگها بلافاصله بعد از انتقال به گلخانه جهت زودرسي بدليل ضعف رشد و نمو ريشه هاست. و با كود دهي و استفاده از سولفات آهن به ميزان gr4 در ليتر و در چند نوبت محلول پاشي برطرف مي شود.

5-   رشد و نمو ضعيف شاخه ها و برگها در زمان زود رسي: علت آن ممكن است كوتاهي دوره ي سرما ي پاييز باشد. گرمي هوا در پاييز و دير سرد شدن هوا  نيز در اين حالت مؤثر است.

6-   رشد فوق العاده شاخه ها : به دلايل زير رخ مي دهد.

الف) به تأخير افتادن سرماي پاييز و در نهايت رسيدن دما به زير °C15

ب) روزهاي بلند بهاره

ج) برخي رقمها به طور طبيعي پر رشد هستند.

د) فاصله كم گلدانهاي گياه در گلخانه

براي كنترل رشد گياه مي توان از محلول پاشي با B9  (B6) به غلظت 0.75 درصد در اواخر خرداد استفاده كرد.

 

 

برچسب‌های محصول

برای جدا کردن برچسب‌ها از فاصله استفاده کنید. برای جملات نقل قول تکی (') را به کار ببرید.

نظرات مشتری

ادریسی نقد و بررسی توسط تقی پور
امتیازمحصول
با سلام
ببخشین کی موجود میشه؟؟
پاسخ :
با درود
اردیبهشت و خرداد سال آینده جهت فروش عرضه خواهد شد.
(ارسال شده در ۹۴/۱۱/۰۸)
گل نقد و بررسی توسط زهرا
امتیازمحصول
سلام ببخشید نهالو میشه با پست سفارشی هم فرستاد ؟ حتما باید شرکت تیپاکس باشه؟
پاسخ : نهال گل ادریسی رو از طریق پست پیشتاز نیز می توان ارسال نمود ولی ضمانتی جهت سالم رسیدن وجود ندارد. (ارسال شده در ۹۴/۰۱/۰۶)
گل ادریسی نقد و بررسی توسط زهرا
امتیازمحصول
سلام خسته نباشید. من میخوام این نهالو سفارش بدم میخوام بدونم چجوری میفرستین؟ گیاه خزان پذیر یعنی چی؟
سلام ، ارسال نهال ها توسط حمل و نقل و باربری شرکت تیپاکس صورت می پذیرد.و منظور از خزان پذیر بودن یک گیاه به خواب رفتن و از دست دادن برگها در فصل زمستان می باشد. (ارسال شده در ۹۴/۰۱/۰۴)
رنگ گل نقد و بررسی توسط مصطفی
امتیازمحصول
باسلام وخسته نباشید.این گیاه همیشه سبز هست یا خزان پذیر؟ گل های گیاه ارسالی سفید هستن یارنگی؟ گیاه از نوع چندساله هست یا یک ساله؟ از متن بالا درست متوجه نشدم.با تشکر
پاسخ : بله این گیاه خزان پذیر می باشد و درحال حاضر فاقد گل می باشند و رنگ گل نیز بسته به اسیدی و یا بازی بود خاک تغییر می کند. (ارسال شده در ۹۳/۱۱/۱۵)

نظر خودتان را بنویسید

شما نظر می دهید: نهال گل هورتانسیا ( گل اِدریسی ) - Hydrangea macrophylla Plant - ارسال توسط تیپاکس

شما به این محصول چه امتیازی می‌دهید؟ *

  1 ستاره 2 ستاره 3 ستاره 4 ستاره 5 ستاره
امتیازمحصول
شماره تلفن ارتباط با‌ما : ۰۹۱۲۸۸۸۰۰۲۳